Naga MarketsnobelTrzej ekonomiści z Massachusetts Institute of Technology i Harvard University otrzymali tegoroczną nagrodę Nobla za badania nad tym, jak wyprowadzić ludzi z ubóstwa. Profesorowie MIT, Abhijit Banerjee, 58-latek, który urodził się w Indiach i jego żona Esther Duflo, która urodziła się we Francji w 1972 roku, podzielili się nagrodą z Harvardem Michaelem Kremerem „za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa”.


Praca trzech naukowców pomoże setkom milionów ludzi?

Badania przeprowadzone przez tegorocznych laureatów znacznie poprawiły naszą zdolność do walki z globalnym ubóstwem. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe podejście oparte na eksperymentach przekształciło ekonomię rozwoju, która jest obecnie kwitnącym obszarem badań –  oznajmiła w komunikacie Szwedzka Akademia Nauk.

Decyzja akademii o uhonorowaniu pracy poświęconej zwalczaniu ubóstwa, która według niej jest jednym z najbardziej „pilnych problemów”, pojawiła się, gdy nierówności stają się jednym z najczęściej dyskutowanych tematów w dziedzinie ekonomii, w związku z gwałtownym wzrostem dysparytetu dochodów i silnym rozwarstwieniem społeczeństw w ciągu dekady. W ubiegłym roku akademia nagrodziła badania, które uwzględniły kwestie klimatu i postęp technologiczny w ekonomii.

Duflo jest drugą kobietą i najmłodszą osobą, która otrzymała Nobla ekonomicznego – nagrodę, która istnieje od pół wieku.

Naszym celem jest upewnienie się, że walka z ubóstwem opiera się na dowodach naukowych. Często biedni stają się karykaturami, a nawet ludzie, którzy próbują im pomóc, nie rozumieją głębokich przyczyn problemów, z którymi się borykają – powiedziała Duflo w rozmowie telefonicznej z dziennikarzami.

Akademia oznajmiła, że ​​trzej laureaci pomogli ukształtować nowe podejście do walki z ubóstwem, dzieląc tę ​​kwestię na mniejsze i łatwiejsze do opanowania pytania, łącząc eksperymenty w terenie i badając poziomy biedy w krajach rozwijających się. Ich badania obejmują m.in. sposoby na poprawę wyników szkolnych w Kenii i Indiach, mikro-finansowanie, wrażliwości cenowe na koszty opieki zdrowotnej i podnoszenie wskaźników szczepień, co może potencjalnie pomóc setkom milionów ludzi.

Kremer ma doktorat z Harvardu i jest profesorem Gates of Developing Society na uniwersytecie. Pomógł rozwinąć rynek szczepionek, stworzył program stymulujący prywatne inwestycje i dystrybucję w krajach rozwijających się. Z kolei Banerjee, który uzyskał również tytuł doktora na Harvardzie, jest obecnie Międzynarodowym Profesorem Ekonomii Fundacji Forda na MIT. Jest autorem czterech książek, w tym Poor Economics, które napisał z Duflo.

Duflo powiedziała, że ​​otrzymanie nagrody było „upokarzające”, częściowo ze względu na jej wiek. Nagroda jest odzwierciedleniem „niesamowitej wspólnej pracy”, a trzech zwycięzców reprezentuje „setki naukowców należących do sieci zajmującej się globalnym ubóstwem” – powiedziała.

Poprzednimi laureatami nagrody nobla w dziedzinie ekonomii byli Milton Friedman, Paul Krugman, Eugene F. Fama i Friedrich August von Hayek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here