Naga MarketsAlgorytm ostrzeże przed manipulacjami na Bitcoinie (BTC) i innych kryptowalutachSystemy handlowe działające na rynku walutowym oparte na algorytmach doznają przeciążenia w związku z ogromną ilością nagłówków światowych mediów dotyczących postępów ws. Brexitu. To sprawia, iż dokonywanie transakcji z funtem szterlingiem jest coraz droższe i bardziej ryzykowne.


Brexit: Niejasności ciąg dalszy

Dziś rano informowaliśmy, iż udało się uniknąć hard Brexitu, a przeważyła różnica zaledwie jednego głosu. Wcześniejsza seria niepowodzeń premier Theresy May (trzykrotna próba zawarcia porozumienia za pośrednictwem parlamentu) poskutkowała tym, że dalszy rozwój sytuacji w Wielkiej Brytanii pozostaje niejasny i nie wiadomo kto jest obecnie odpowiedzialny za przebieg Brexitu, kiedy do niego dojdzie, jak do niego dojdzie i czy faktycznie Wielka Brytania odejdzie z UE.

algorytmJako, że podzielony rząd walczy z podzielonym parlamentem ilość postaci, które mogą teraz wpływać na dalszy los wydarzeń drastycznie wzrosła. To sprawiło, iż algorytmy zajmujące się czytaniem i interpretowaniem wiadomości oraz te przeznaczone do analizowania fraz przed wykonaniem transakcji stanęły przed nie lada wyzwaniem.

Ogromna ilość nagłówków Brexitu dostarcza masę informacji dla algorytmów, a ilość zmiennych mających wpływ na notowania funta znacznie wzrosła – powiedział Neil Jones, szef funduszu hedgingowego w Mizuho w Londynie.

Nie od dziś wiadomo, że algorytmy służące do czytania wiadomości stanowią rosnącą część szerszej rewolucji w systemie międzybankowym i wśród zarządzających aktywami. Maszyny wyparły z tego obszaru ludzi, obniżając koszty i zwiększając szybkość transakcji – czasami nawet do milionowych części sekundy. Problem z komputerami polega na tym, że Brexit dostarcza zbyt wielu nagłówków, aby mogły je przetworzyć. Przykładowo Reuters publikował do 400 wiadomości dziennie na temat Brexitu w ostatnich tygodniach. Bloomberg również zwiększył objętość treści dot. Brexitu od zeszłej jesieni, publikując w szczycie ponad 1000 nagłówków w ciągu kilku dni.

Zobacz również: Theresa May pójdzie na rękę opozycji ws. Brexitu?

Coraz więcej funduszy rezygnuje z handlu funtem

moneta funtowa na wykresieNiejasne procedury parlamentarne w Wielkiej Brytanii, zmieniający się kształt polityki oraz osoby, które zazwyczaj nie były brane pod uwagę w trakcie tworzenia modelów handlu komputerowego znajdują się obecnie w centrum uwagi. Przykładowo w listopadzie ubiegłego roku kiedy redaktorka BBC Laura Kuenssberg napisała na Twitterze, że sekretarz Brexitu, Dominic Raab pokazał gest kciuka w górę po wyjściu ze spotkania, funt brytyjski umocnił się o 40 pips w stosunku do dolara amerykańskiego.

Skala problemu jest ogromna, gdyż zgodnie z szacunkami Bank of International Settlements około 70 procent zamówień we wszystkich walutach na platformie EBS, głównym systemie obrotu są składane za pomocą algorytmów. Nie ma oficjalnych danych na temat tego, jaka część wymiany walutowej prowadzona jest obecnie przez „algosy” do czytania wiadomości, ale trzech spekulantów walutowych w londyńskich bankach oszacowało, że dla porównania w 2008 roku było to mniej niż 10 procent.

Niektóre fundusze hedgingowe zrezygnowały całkowicie z handlu funtem szterlingiem, ponieważ zwykłe modele, na których polegają nie działają w obecnym środowisku. Ich modele opierają się na danych ekonomicznych i oczekiwaniach na zmiany stóp Banku Anglii, lecz te stały się drugorzędnymi czynnikami w porównaniu z wiadomościami politycznymi.

Kurs funta koryguje poranne wzrosty

Para GBP/USD po dotarciu na sesji porannej w okolice wczorajszego szczytu 1.3196 rozpoczęła powolny ruch w dół. Obecnie cena znajduje się nieznacznie poniżej dziennego pivota 1.3158, co sprawia, iż dalsze wzrosty stoją pod znakiem zapytania. Najbliższym oporem pozostaje poziom 1.3269, a strefą wsparcia 1.2978 – 1.3011.

Zobacz również: Kurs funta (GBP) kieruje się polityką Wielkiej Brytanii – Rabobank

Nagłówki dotyczące Brexitu przeciążają algorytmy ForexoweConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here