Naga MarketsRozmowy NAFTA miały się zakończyć już dwa tygodnie temu, ale w trakcie negocjacji poszło coś nie tak i w rezultacie niepewność wcale nie ustąpiła. Pojawiają się jednak nowe nadzieje, że umowa między Kanadą a USA zostanie wkrótce ustalona. Wnioski te można wyciągnąć z ostatnich wypowiedzi kanadyjskiej minister spraw zagranicznych – Chrystii Freeland, która ogłosiła przełom w napiętych rozmowach ze swoim sąsiadem we wtorek. Przyznała, że ​​nowa umowa jest teraz “nieuchronnie możliwa”, co budzi nadzieje, że jakiekolwiek ryzyko związane z NAFTA może zostać wkrótce odłożone na bok. Przypomnijmy, że Donald Trump również zauważył na początku tego tygodnia postępy w rozmowach. W rezultacie dolar kanadyjski zyskał dość znacznie wczoraj – 100 pipsów w stosunku do dolara amerykańskiego. Dodatkowo wzrosty zostały również wzmocnione, dzięki dobremu dla rynku ropy raportowi API. Warto zwrócić uwagę, że ceny ropy naftowej korzystają również na huraganie Florence, który zagraża dostawom benzyny na Wschodnim Wybrzeżu. Trasa, którą ma poruszać się huragan, prawdopodobnie nie spowoduje zniszczenia urządzeń naftowych, zatem wszelkie skutki dla cen ropy powinny być chwilowe.

Dolar kanadyjski mocno zyskiwał, ale nie był w stanie przejść przez kluczowe wsparcie. W związku z tym dzisiejsza sesja może być ważna i po zamknięciu pary poniżej 1,3075 można z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się dalszych spadków w nadchodzących dniach. Źródło: xStation5.

Warto też wspomnieć o wątku Brexitu, który w ostatnich dniach wspiera funta. Według przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera Wielka Brytania nie powinna oczekiwać, że negocjatorzy z UE będą łagodzić żądania, próbując zawrzeć umowę o Brexicie – jego słowa wcale nie brzmiały uspokajająco. Potwierdził jednak chęć bliskiego partnerstwa w przyszłości. Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma stawić czoła kolejnemu wyzwaniu w ciągu najbliższych dni, po tym jak 50 posłów partii Tory we wtorek rozmawiało o tym, jak ją usunąć ze stanowiska. Doniesienia od The Guardian sugerują, że jeśli nie odrzuci ona planu Chequers, May może mieć problemy. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy Theresa May spotyka się z ostrą krytyką ze strony członków swojej partii. Głównymi powodami takiego zachowania jest to, że prowadzi politykę “miękkiego” wyjścia z UE. Z drugiej strony pojawiły się również rewelacje, że UE i Wielka Brytania mogą zorganizować specjalne spotkanie, aby podpisać umowę o Brexit już w listopadzie. Termin spotkania zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni. Dziś rano funt brytyjski nieco traci, pomimo bardzo dobrego raportu z rynku pracy opublikowanego we wtorek.

Według trzech osób blisko postawionych obok Donalda Trumpa, prezydent USA ma dziś podpisać zarządzenie wykonawcze sankcjonujące wszystkich cudzoziemców, którzy próbują ingerować w amerykańskie wybory. Ten krok ma na celu odpowiedzieć na obawy zgłaszane przez amerykańskie agencje wywiadowcze, że Rosja może również mieszać się w wyborach w tym roku. Niektórzy nazywają to działanie “kolejnym narzędziem w zestawie narzędzi”, którego celem jest odstraszenie tych, którzy myślą o zakłóceniu tegorocznych wyborów w USA.

Wygląda na to, że chińskie akcje w końcu pokonały dolne ograniczenie konsolidacji, co otwiera drogę do poziomu 10000 pkt. Zwróćmy uwagę, że parkiety azjatyckie – mierzone indeksem akcji APAC MSCI osiągnęły najniższy poziom od lipca ubiegłego roku. Źródło: xStation5.

Inne wiadomości:

  • Rosyjski minister energetyki Novak stwierdził, że jego kraj może zwiększyć produkcję o 300 tysięcy baryłek dziennie w ciągu 12 miesięcy w zależności od warunków rynkowych
  • Rozmowy handlowe między USA i Japonią prawdopodobnie odbędą się 21 września
  • Jeff Gundlach twierdzi, że siła dolara może słabnąć, co może przynieść ulgę akcjom spoza Wall Street
  • Chiński Hang Seng (CHNComp na xStation5) traci dziś 0,7% i jest najgorszym benchmarkiem w Azji
  • 10-letnie rentowności w USA lekko cofają się do 2,97% po przekroczeniu 2,98% podczas sesji w Azji


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here