Naga Markets

Nadleciał kolejny czarny łabędź? Credit Suisse w centrum uwagi inwestorówDziś w centrum uwagi inwestorów znalazł się szwajcarski bank Credit Suisse, którego problemy spowodowały lawinę wyprzedaży na walorach europejskich banków i obawy wokół szerszego ryzyka systemowego. Traciły także notowania polskich banków. Dynamiczna sytuacja dobrze obrazuje chwiejność rynkowych nastrojów. Inwestorzy jeszcze wczoraj spodziewali się, że lawina bankructw zatrzyma się na banku SVB.

Okazuje się , że problemy sektora bankowego nie muszą wcale skończyć się na Stanów Zjednoczonych

Sytuacja na Starym Kontynencie może być niebezpieczna, ponieważ potencjalny upadek Credit Suisse byłby wydarzeniem o nieporównywalnie większej skali od Silicon Valley Banku. Nagła zmiana w polityce Europejskiego Banku Centralnego, wysoka inflacja, ryzyko systemowe i większa podatność europejskich gospodarek na ew. recesję sprawiają, że inwestorzy wyprzedawali dziś akcje spółek z sektora bankowego.Uwaga inwestorów zwraca się teraz w kierunku jutrzejszej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych. Europejski Bank Centralny ma bardzo ciężkie zadanie, gdyż w niemal sprinterskim tempie musi oszacować stosowność podwyżki stóp wobec ryzyka systemowego w sektorze bankowym. W chwili obecnej rynek wycenia podwyżkę o 25 punktów bazowych oraz wskazuje na 12,5% szansę na podwyżkę o 50 punktów bazowych.

Wobec uwagi, która niemal całkowicie przeniosła się na sektor finansowy inwestorzy niemal zignorowali w gruncie rzeczy optymistyczne dane dot. Inflacji PPI w USA, która pokazała 4,6% wzrost r/r wobec oczekiwań na poziomie 5,4%. Sprzedaż detaliczna w lutym spadła poniżej oczekiwań i okazała się znacznie niższa niż poprzedni sygnalizując konsumentów, w których portfele powoli uderza polityka Fed.

Wobec perspektywy rosnących problemów w amerykańskim sektorze bankowym inwestorzy widzą obecnie szanse na więcej cięć stóp Fed w tym roku. Oliwy do ognia dodały dziś komentarze Laurenca Finka, prezesa fundusz BlackRock zdaniem którego Fed nadal będzie podnosił stopy, a bankructwa regionalnych banków prawdopodobnie nie skończą się na trzech dotychczas upadłych instytucjach. Indeks Nasdaq traci dziś 0,5% wobec 1,5% wyprzedaży na S&P500, który posiad znaczny udział spółek finansowych.

WIG-Banki tracił dziś 3,03% wobec przeszło 2,7% wyprzedaży WIG20. Do spadków dołożyły się takżę zniżkujące niemal 7% akcje JSW. W efekcie polski benchmark ledwo obronił poziomu 1700 punktów. Brytyjski FTSE zanotował ponad 3,8% wyprzedaż wobec 3,7% spadków DAX zatem na tle tych dwóch indeksów WIG wypadł relatywnie dobrze.

W kolejnych sesjach nastroje na europejskich parkietach giełd zależeć będą mocno od dalszej sytuacji banku Credit Suisse, który zwrócił się o wsparcie do Szwajcarskiego Banku Centralnego. Potencjalny zastrzyk płynności i pomoc szwajcarskiego rządu mogłyby powstrzymać kaskadę sprzedażową.

Autor poleca również:

AVA TradeŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZamknięcie Signature Banku nie było atakiem na kryptowaluty, według NYDFS
Następny artykułZłoto zmierza w kierunku 2000 dolarów? Inwestorzy uciekają z rynków finansowych
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.