Naga MarketsW czwartek Bank Centralny Turcji (CBRT) utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie 19%, zgodnie z oczekiwaniami uczestników rynku. Analitycy z działu badań BBVA zwracają uwagę, że biorąc pod uwagę pogarszające się perspektywy inflacji, bank centralny próbuje sobie poradzić, eliminując wszelkie oczekiwania związane z wczesną obniżką stóp. W ich ocenie cykl obniżania stóp będzie przebiegał stopniowo pod koniec trzeciego kwartału, a Turcja zakończy ten rok z 16% stopą procentową. Jednocześnie eksperci z Capital Economics prognozują wzrost kursu pary USD/TRY na nowe historyczne maksimum 9,50 do końca roku.

  • CBRT po raz kolejny próbuje wyeliminować wszelkie oczekiwania na wczesne obniżki stóp
  • Rośnie ryzyko kolejnego kryzysu bilansu płatniczego w Turcji
  • Zagraniczna pozycja finansowa Turcji jest tragiczna, a kolejny szok może spowodować znaczną presję na lirę
  • Kryzys w Turcji. Lira osiągnie rekordowe poziomy w 2021 roku

Turcja: CBRT zacznie stopniowo łagodzić cykl pod koniec trzeciego kwartału – BBVA

CBRT przyznał w oświadczeniu, że zaobserwowano spowalniający wpływ zacieśnienia polityki pieniężnej na kredyt i popyt krajowy. Jednak biorąc pod uwagę wysokie poziomy inflacji i oczekiwań inflacyjnych, CBRT podkreśla potrzebę utrzymania obecnego nastawienia w polityce pieniężnej do czasu osiągnięcia znacznego spadku ścieżki prognoz z kwietniowego Raportu o inflacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
CBRT po raz kolejny próbuje wyeliminować wszelkie oczekiwania na wczesne obniżki stóp. Spodziewamy się, że inflacja konsumencka będzie oscylować wokół 17% do listopada, a następnie spadnie do 15% pod koniec roku. Oczekujemy również, że bank centralny rozpocznie cykl obniżania stóp tylko bardzo stopniowo pod koniec trzeciego kwartału i zakończy rok z 16% stopą procentową – napisano w raporcie.

Kurs USD/TRY poszybuje w górę w kierunku 9,50 do końca roku – CE

Jedną z walut, którą ekonomiści z Capital Economics wskazują jako wyjątkowo słabą w 2021 r., jest lira turecka. Prognozują, że w najbliższych miesiącach bank centralny rozpocznie cykl obniżek stóp, co spowoduje, że lira osłabi się o ponad 10% do końca 2021 roku. Biorąc pod uwagę i tak już kruchy bilans zewnętrzny, rośnie ryzyko kolejnego kryzysu bilansu płatniczego w Turcji.

Przy inflacji blisko szczytu i presji ze strony prezydenta Erdogana na luźniejszą politykę pieniężną spodziewamy się, że tygodniowa stopa repo zostanie obniżona o 500 punktów bazowych do 14,00% do końca roku – wskazano w raporcie.

Wzrost premii za ryzyko w Turcji od czasu zwolnienia ostatniego szefa CBRT prawdopodobnie będzie trwać dalej, co w połączeniu z rosnącymi obawami o perspektywy inflacji utrzyma lirę pod presją sprzedających.

Nasza prognoza zakłada wzrost pary USD/TRY z 8,30 teraz do 9,50 do końca 2021 roku i do 10,50 do końca 2022 roku. Gwałtowne spadki liry i wysoka inflacja prawdopodobnie zmuszą bank centralny do zmiany kursu i zacieśnienia polityki pieniężnej w przyszłym roku – dodano.

W ocenie ekspertów turecki rząd może udzielić nieco większego wsparcia fiskalnego, a banki stanowe będą wywierać presję na zwiększenie akcji kredytowej, jak to miało miejsce w zeszłym roku.

invest

Ogólnie rzecz biorąc, ożywienie będzie trudne. Nasze prognozy zakładają wzrost PKB na poziomie 4,8% w tym roku i 3,3-3,8% w latach 2022-23. Zagraniczna pozycja finansowa Turcji jest tragiczna, a kolejny szok może spowodować znaczną presję na lirę. Do tego wszystkiego niskie rezerwy walutowe pozostawiają niewiele amunicji – podsumowano.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania dax | kurs dolara prognozy na najbliższe dni | kurs eur/usd | forum giełdowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here