Naga MarketsPięść rozbijająca znak dolaraPodczas gdy cały świat skupiony jest na wydarzeniach związanych z Brexitem i wynikach kolejnych głosowań w Izbie Gmin, eksperci z dużych banków inwestycyjnych zauważają, iż lata 2019 i 2020 mogą przynieść silną deprecjację dolara amerykańskiego.


Zobacz również: Inside Solution One: Jak duże ryby reagują na decyzje banków centralnych?

Oczekujemy słabszego wzrostu w USA – Citibank

Analitycy Citibanku sugerują, że ich modele prognoz punktowych pokazują, że dolar amerykański będzie o około 1% słabszy w stosunku do G10 w perspektywie 0-3 miesięcy i około 4% słabszy za 6-12 miesięcy.

Eksperci uważają, że USD powinien się osłabić, gdy nastąpi dodatnia konwergencja wzrostu (wzrost UE przewyższa USA jak w 2017 r.) lub ujemna konwergencja wzrostu (spadek w USA i UE, ale wzrost w UE spada mniej). Na przykład w 2015 r. wzrost w USA zmniejszył się z 3,8% r/r do 1,3% r/r, lecz wzrost w strefie euro wyhamował jedynie z 2,0% r/r do 1,8% r/r. Indeks dolara spadł wtedy z 100 do 93.

Oczekujemy, że różnica między wzrostem w USA i UE osiągnie szczyt w II kwartale tego roku. Wzrost w USA może spaść z 2% do 1,8% w drugim kwartale i dalej spadać do 0,7% w czwartym kwartale, co powinno istotnie osłabić dolara – napisano w raporcie.

Indeks dolara pozostaje w tym roku w wąskim zakresie konsolidacji, który został wyznaczony w 2018 r. Gdyby sytuacja gospodarcza w USA ustabilizowała się, wówczas można by oczekiwać przebicia oporu 97.70 i dalszych wzrostów do psychologicznego poziomu 100.00. Jednak dopóki ryzyko recesji wisi w powietrzu, a FED opóźnia decyzję ws. kolejnej podwyżki stóp, dopóty indeks dolara pozostaje pod presją sprzedających. Najbliższe wsparcie to poziom 94.60, a jego pokonanie otwarłoby drogę do dołka z września 93.38 oraz minimum z czerwca 92.74.

Zobacz również: Bieżący raport COT, dalszy kurs EUR/USD – komentują duże banki

Nadchodzi słabość dolara. Recesja w USA jeszcze w tym roku? – prognozy dużych banków

Nordea Bank: Recesja w USA do końca roku?

Spadki na ropie wciąż trwają. Jaki będzie wpływ sytuacji w USA na notowania tego surowca?Analitycy Nordea Markets sugerują, że amerykańska krzywa rentowności wskazuje, że następna recesja w USA może mieć miejsce w perspektywie 10 miesięcy.

Najważniejsze i kluczowe dane ekonomiczne mieszczą się również w przedziale, w jakim zwykle były dziesięć miesięcy przed recesją. Nie jest to jednak jeszcze zapowiedź nadchodzącej recesji, ponieważ większość kluczowych danych znajduje się na wysokim poziomie. Potrzebny będzie bodziec, aby obecne spowolnienie przekształciło się w recesje – uważają eksperci z Nordea Markets.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here