Naga MarketsniedźwiedzieWszystko wskazuje na to, iż w tym roku nie doświadczymy tradycyjnego „rajdu św. Mikołaja”. Indeks S&P500 w samym grudniu spadł o ok. 15%. Czy w przyszłym roku wraz z kolejnymi podwyżkami FEDu czeka nas dominacja niedźwiedzi na rynku akcyjnym?


Danske Bank: Spadnie tempo wzrostu na rynkach wschodzących

– Spodziewamy się dalszego, swobodnego przepływu kapitału na świecie, co powinno przyspieszyć wzrost inflacji w przyszłym roku. Przewidujemy, że wzrost gospodarczy pozwoli zmniejszyć niestabilność na świecie i pozytywnie wpłynie na zmienność kursów walutowych. Również oczekujemy mniej agresywnego zacieśnienia monetarnego w przyszłym roku niż w 2018 r., co powinno negatywnie odbić się na gospodarkach rynków wschodzących – napisali eksperci z Danske Banku.

ABN AMBRO: Słabnie handel na świecie

Według Han de Jonga, głównego ekonomisty ABN AMRO, pod koniec 2018 r. nastąpiło gwałtowne spowolnienie wzrostu handlu światowego, gdyż ankiety biznesowe na całym świecie wskazują na znaczny spadek zamówień eksportowych. W jego ocenie chińska gospodarka ma kluczowe znaczenie dla globalnego cyklu biznesowego ze względu na jej wielkość, tempo wzrostu i otwartość na świat.

– Dane dotyczące wymiany handlowej wskazują na osłabienie, lecz nie w stopniu sugerowanym przez wskaźniki zaufania. W rzeczywistości wzrost handlu światowego w tym roku spowolnił umiarkowanie po gwałtownym wzroście w 2017 r. Biorąc pod uwagę dane ze strefy euro można wywnioskować, iż spadł eksport do Azji, co może odzwierciedlać spowolnienie w handlu. Ogólny wzrost importu w Chinach (pod względem wartości) pozostaje wyjątkowo silny w tym roku (około 20% r/r), pomimo eskalacji konfliktu handlowego z USA – uważa Jonga.

Chiński eksport– Jeśli chodzi o Chiny to niestety chińska gospodarka jest znacznie słabiej dokumentowana niż inne kluczowe gospodarki na świecie. Ilość danych jest stosunkowo ograniczona, czasami podważa się ich dokładność i wiarygodność, a przejrzystość polityki partii rządzącej pozostaje wątpliwa. Krótko mówiąc, Chiny prawdopodobnie dużo więcej wiedzą o “nas” niż my o “nich” – zauważył Han.

– Chińscy decydenci od pewnego czasu podejmują działania mające na celu rozwiązanie problemu wysokiego zadłużenia w niektórych częściach gospodarki. Udało im się ustabilizować wskaźniki zadłużenia przedsiębiorstw niefinansowych, jednak przyczyniło się to do słabszego wzrostu gospodarczego – dodał.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

Natixis: Spowolnienie wzrostu w strefie euro i USA w 2019 r.

Patrick Artus, analityk z Natixis sugeruje, że obecnie widzimy spowolnienie wzrostu w strefie euro i USA, lecz tym razem nie jest to spowodowane kondycją finansową, a wynika z mechanizmów gospodarczych i jest to cykl w „starym stylu”.

  • Nie ma bańki na cenach aktywów lub nieruchomości w strefie euro;
  • Nie dochodzi do nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych ani przedsiębiorstw;
  • Nie ma kryzysu bankowego prowadzącego do spadku udzielanych kredytów;
  • W krajach strefy euro nie ma ryzyka niewypłacalności fiskalnej.

W przypadku Stanów Zjednoczonych ekspert z Natixis uważa, iż wzrost również zwolni w przyszłym roku z powodu spadku inwestycji mieszkaniowych i niższej sprzedaży dóbr trwałych i samochodów.

– Kiedy patrzymy na prognozy stóp procentowych, ceny akcji, prognozy wyników finansowych i spready kredytowe w Stanach Zjednoczonych, widzimy, że spowolnienie wzrostu prawdopodobnie już jest w zaawansowanym stadium i że jest już w dużej mierze uwzględnione w cenach – podsumował Patrick Artus.

Nadchodzi recesja na świecie? – komentują duże banki inwestycyjnetokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here