Naga MarketsNad giełdę nadciąga korekta? Dane z Wielkiej Brytanii mogą niepokoić, twierdzi Marcin TuszkiewiczW trakcie czwartkowej sesji WIG20 zanotował wzrost dzięki pozytywnemu sentymentowi na największych polskich bankach wchodzących w skład indeksu. Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, na kanale Comparic24, warto jednak mieć na uwadze ryzyko potencjalnej głębszej korekty, wynoszącej nawet 10%. Obawa ta wynika m.in. z informacji spływających z Wielkiej Brytanii, która notuje wzrost zachorowań pomimo wysokie stopnia osób zaszczepionych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nad giełdę nadciąga korekta?

– Coś się na tych rynkach święci. Przy okazji giełdy chciałbym zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą powodować rosnącą presję na korektę. Nie wiem jak głęboką, raczej spodziewam się, że to nie będzie powrót bessy, tylko raczej korekta 5, może do 10%, jeżeli chodzi o całą giełdę, którą warto ewentualnie rozważyć, jeżeli ktoś ma inwestycje, które już mu przyniosły bardzo fajną stopę zwrotu. Natomiast pamiętajcie, że na razie to jest tylko informacja o tym, że mam takie odczucia, a nie że już są jakieś bardzo silne sygnały ku temu. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

Nad giełdę nadciąga korekta? Dane z Wielkiej Brytanii mogą niepokoić, twierdzi Marcin Tuszkiewicz
Notowania indeksu WIG20 w latach 2020-2021. Źródło: Comparic.pl

W trakcie czwartkowej sesji indeks WIG20 przez większość dnia znajdował się na plusie. Jedynie w trakcie pierwszej godziny jego notowania spadały poniżej poprzedniego zamknięcia, jednak już przed 10 zapoczątkowany został trend wzrostowy. Finalnie indeks zakończył więc swój dzień na plusie, zyskując 0,83%, a jego wycena osiągnęła 2 236,89 pkt (+18,44).

– Na razie mamy bardzo krótką korektę i rynek odbija od poziomu 2200 pkt. Teraz jak dla mnie bardzo ważne co się będzie działo z powrotem na 2250 pkt. Jeżeli tutaj będzie drugi raz problem z pokonaniem tego poziomu, to prawdopodobnie wtedy pojawią się pierwsze symptomy do ewentualnie głębszej korekty. – podkreśla Marcin Tuszkiewicz.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, dzisiejsze wzrosty indeksu w znacznej mierze odbyły się dzięki bankom, które stanowią pokaźny udział w portfelu, notując jednocześnie mocno wzrostową sesję. Pekao SA zakończyło dzień zyskując 3,42%, natomiast PKO BP zyskało 2,53%.

sWIG80 bez paliwa do dalszych wzrostów?

– Słabiej radzi sobie sWIG80. Wprawdzie dalej trudno tu powiedzieć żeby to był zły obraz indeksu, który podrożał na przestrzeni ostatniego roku bardzo znacząco. Więc ja na ten moment traktuje to tylko jako korektę no ale widać ten wzrost od marca 2020 roku jest tutaj z poziomu 9 tys. pkt do 21 tys. pkt praktycznie. Nawet ten rok, jeżeli popatrzymy, to jest od 16 tys. pkt, więc bardzo silny rynek ale być może dochodzi już do korekty, jak ta, która miała miejscu w kwietniu. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

Nad giełdę nadciąga korekta? Dane z Wielkiej Brytanii mogą niepokoić, twierdzi Marcin Tuszkiewicz
Notowania indeksu sWIG80 w latach 2020-2021. Źródło: Comparic.pl

Jak słyszymy na antenie Comparic24, pierwszym sygnałem będzie spadek poniżej 20 890 pkt, czyli spadek poniżej minimum z dnia 8 czerwca, to jest dokładnie 20 899 pkt. Czwartkową sesję sWIG80 zakończył na minusie, tracąc 0,05%. Przez większą część dnia znajdował się on jednak poniżej tego poziomu, chwilowo schodząc nawet poniżej 20 900 pkt.

invest

Ostatecznie jednak pod sam koniec sesji odrobił on sporą część spadków, zaś wśród najmocniej rosnących podmiotów wymienić można m.in. Agorę, która zyskiwała 10%, czy też Mabion, które akcje wzrosły o blisko 5,94%.

Wielka Brytania niepokojącym sygnałem

Jak wyjaśnia Marcin Tuszkiewicz, na kanale Comparic24, tłem obaw pod potencjalną korektę i gorsze sentymenty na giełdzie jest sytuacja w Wielkiej Brytanii. W tej bowiem od początku czerwca notowany jest ponowny wzrost zachorowań. Skala ta oczywiście na razie nie zbliża się do poziomów obserwowanych w trakcie szczytów, natomiast biorąc pod uwagę fakt, że kraj ten może się pochwalić odsetkiem w pełni zaszczepionych na poziomie ponad 50%, przy jednoczesnym odsetku ponad 77% osób z co najmniej jedną dawką skutkuje niepokojem o przyszłość.

A to dlatego, że dotychczasowe wzrosty były motywowane m.in. sukcesem akcji szczepień i nadzieją na powrót do normalności, czy też stałe zażegnanie ograniczeń (lockdownów). Obecne informacje, które spływają z Wielkiej Brytanii, mogą natomiast sugerować, że rzeczywistość wcale nie jest tak różowa. Choć zapewne na wakacje nie należy się spodziewać wielkich ruchów (miejmy nadzieje), to niestety inwestorzy mogą zacząć wyceniać ryzyko powrotu ograniczeń aktywności gospodarczej na jesień. W końcu rok temu na wakacje sytuacja również była dobra, a trzeba pamiętać, że rynki wyprzedzają czas, ponieważ dyskontują przyszłe zdarzenia.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje pkn | kruk kurs | akcje azoty | dolar notowania | sp500 notowania | pgnig kurs | prognozy bitcoin |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here