Naga Markets

Na Wall Street nadciąga stabilizacja. Analityk JP Morgan wskazuje na koniec wyprzedaży S&P 500Podczas gdy Wall Street przygotowuje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, a indeks S&P 500 testuje 2-miesięczne minima, główny strateg ds. rynku globalnego w JP Morgan Marko Kolanovic zapowiada koniec wyprzedaży. W poniedziałkowej nocie do klientów banku analityk zasugerował, że wraz z rewizją prognoz inflacyjnych, ryzykowne aktywa, w tym akcje powinny wyraźnie odbić.

S&P 500 może być blisko lokalnego dołka

Analityk JP Morgan twierdzi, że zyski dużych korporacji, takich jak Facebook (Meta), Google (Alphabet), czy Apple pozostają dobrze zabezpieczone, a oczekiwania inflacyjne właśnie osiągają swój szczyt.– Widzimy potencjał do silnego rajdu, gdy tylko warunki makroekonomiczne ulegną zauważalnej poprawie – powiedział JP Morgan.

Kolanovic oczekuje, że dzisiejsza podwyżka stóp proc. przez FED, wyceniana na 75 punktów bazowych, przybliży rynki do końca trwającej od początku roku wyprzedaży.

Ponadto poniedziałkowa nota do klientów banku zawiera stwierdzenie, że mimo iż do końca 2022 r. może dojść do kolejnych podwyżek nawet o 100 punktów bazowych, to nie muszą one oznaczać dalszych spadków na rynku akcji.

Jeszcze do niedawna wielu inwestorów myślało bardzo podobnie do Kolanovica, jednak zeszłotygodniowy, opublikowany we wtorek raport o cenach konsumpcyjnych w USA przekreślił ich marzenia.

Notowania indeksu SP500 na dzień 21.09.2022 r. Źródło: TradingView
Notowania indeksu SP500 na dzień 21.09.2022 r. Źródło: TradingView

Odczyt inflacji CPI z 13 września doprowadził do powstania dużej luki spadkowej pośród notowań indeksu S&P 500, a także przełamania strefy wsparcia 3960 – 3900 pkt.

Kolanovic pozostaje jednak optymistom, argumentując, że tegoroczne wyniki spółek wchodzących w skład S&P 500 znacznie przewyższyły prognozy, a tendencja ta powinna utrzymać się także w IV kwartale. Dodatkowo aktualne pozycjonowanie inwestorów w połączeniu z malejącymi oczekiwaniami inflacyjnymi powinny w długim terminie wzmocnić rynek akcji.

XTB

– Solidne wyniki, niskie pozycjonowanie inwestorów i dobrze zakotwiczone długoterminowe oczekiwania inflacyjne powinny złagodzić wszelkie spadki na giełdzie – powiedział Kolanovic, dodając, że istnieją wskazówki, sugerujące, że szczyt obecnej polityki pieniężnej FED może przypaść na początek 2023 przy stopie procentowej w wysokości od 4% do 4,5%.

Ponadto rynkowe oczekiwania, co do dalszych notowań głównych indeksów wyraźnie maleją. Pod koniec czerwca głowni analitycy zajmujący się Wall Street oczekiwali, że w trzecim kwartale S&P 500 wzrośnie o ok. 9,8%. Dziś ten wzrost szacowany jest na zaledwie 3,5%, a biorąc pod uwagę inflację, wojnę Rosji z Ukrainą i niepewność związaną z wyborami, inwestorzy z radością przyjmą każdy pozytywny winik.

– Przy tak niskich nastrojach inwestorów, każda lepsza od oczekiwanej wiadomość może mieć gwałtowny wpływ na ceny akcji, ponieważ większość z nich przygotowuje się na najgorsze – twierdzi Kolanovic.

– Nawet jeśli wzrost gospodarczy będzie spowalniał, wciąż dostrzegam potencjał do silnego rajdu, gdy tylko obraz makro stanie się mniej negatywny – powiedział Kolanovic.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIntelligent Gaming Solutions S.A. planuje międzynarodową współpracę z GLOMEX Military Supplies
Następny artykułKonsolidacja na rynku srebra
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here