Naga MarketsPodczas gdy niemal niemożliwe jest przewidzenie z jakąkolwiek precyzją, jak rynek akcji będzie się zachowywał w krótkim okresie czasu, wydłużenie tej perspektywy zwiększa szanse powodzenia naszych inwestycji i osiągnięcia dodatniego zwrotu z zainwestowanych środków. Tezę tę zdaje się potwierdzać również statystyka, choć zaznaczyć trzeba, iż nie dotyczy ona każdej pojedynczej spółki notowanej na giełdzie.

  • Każdy kto wytrzymał 20 lat, zarobił na S&P 500
  • S&P 500 wzrośnie w ciągu 20 lat o 100 proc. – uważa CO-Funder DataTrek

S&P 500 to pewna inwestycja? Te statystyki mówią same za siebie

Nicholas Colas z DataTrek Research zauważył, że historycznie, 20 lat to najkrótszy okres inwestycyjny, w którym amerykański indeks S&P 500 mierzący kondycję całej gospodarki krajowej poprzez zmianę całkowitej wartości rynkowej 500 akcji reprezentujących wszystkie główne gałęzie przemysłu zawsze przynosi dodatnią stopę zwrotu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Średnia roczna stopa zwrotu w takim okresie wynosi 10,7 proc., a szczytowa średnia stopa zwrotu wynosi około 17 proc.

Colas zauważa jednak, że poprzednie okresy długoterminowych ponadprzeciętnych wzrostów były napędzane przez bycze tło rynkowe, które wydaje się mało prawdopodobne do powtórzenia.

– Możemy bezpiecznie wykluczyć podobny do ery Volckera okres spadających stóp procentowych, który wpływa na wyceny akcji. Możemy również wykluczyć okres amerykańskiej przewagi gospodarczej na świecie, taki jak lata 40-te i 50-te, chyba że wzrost w Chinach nagle się zatrzyma. To samo dotyczy również wzrostu populacji USA, który w 1961 r. wyniósł 1,7 proc. rocznie (pierwszy szczyt S&P z 20 lat zwrotu), ale teraz już tylko 0,3 proc. – przyznał.

Nie oznacza to jednak, że osoby, które teraz zainwestują w S&P 500, w ciągu kolejnych 20 lat nie osiągną dodatniej stopy zwrotu. Uważa on, że uzyskanie wysokiej stopy zwrotu z rynku akcji do 2040 roku będzie możliwe dzięki przyspieszeniu wzrostu wydajności w firmach, do czego miałby przysłużyć się postęp technologiczny.

– Ponieważ to właśnie zwiększenie zysków firmy będzie musiało nas tam zaprowadzić, a wzrost liczby ludności jest powolny, napędzany przez technologię wzrost wydajności będzie musiał zapewnić dźwignię finansową niezbędną do osiągnięcia takich zwrotów – napisał Colas dodając, że to pandemia koronawirusa w znacznym stopniu przyspieszyła zmiany strukturalne w wielu firmach, co skutkuje implementacją nowych technologii, zmniejszeniem powierzchnii biurowej i redukcją etatów. Zmiany te są swego rodzaju dźwignią operacyjną, która będzie wzmacniać wzrost zysków w miarę powolnego wzrostu przychodów.

Colas szacuje, że notowania S&P 500 mogą w ciągu najbliższych 20 lat rosnąć średnio w tempie 7-9 proc. rocznie, co zasadniczo powinno przyczynić się do podwojenia wartości indeksu.

Biorąc pod uwagę, że obecnie notowania S&P 500 oscylują nieco poniżej 3 800 pkt., za 20 lat mogłyby one znaleźć się w okolicy 7 600 pkt.

S&P 500

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDebiuty spółek z Grupy PlayWay dały zarobić inwestorom na GPW średnio 106%!
Następny artykułNa Wall Street znów 2007 r.? Smart money uciekają z rynku tak samo jak podczas ostatniego kryzysu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here