Naga MarketsChristine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, prezes EBC

Próżno wypatrywać końca zainicjowanej w zeszłym tygodniu przeceny złotego, dla którego kluczowe pozostają nastroje globalnych inwestorów i ich apetyt na ryzyko. Dziś oczekują oni na przekaz z Europejskiego Banku Centralnego potwierdzającego, że EBC jest gotowy do zachowania większej elastyczności względem inflacji w strefie euro.

Inwestorzy walutowi czekają na decyzję EBC o wysokości stóp procentowych

Najważniejszym wydarzeniem pozostałej części dnia będzie dla inwestorów walutowych decyzja Europejskiego Banku Centralnego o wysokości stóp procentowych, a de facto przekaz z konferencji o godz. 14:30. Inwestorzy zakładają, że nie będzie żadnej zmiany wysokości stóp procentowych. Kluczowa będzie wypowiedź Christine Lagarde na konferencji prasowej. Rynki chciałyby usłyszeć podobne informacje, jak te zaprezentowane przez Fed. Chodzi generalnie o rozluźnienie podejścia do inflacji i mniejszy nacisk na jej krótkoterminowe odchylenia. Ankietowani ekonomiści największych banków komercyjnych oczekują, że EBC potwierdzi V-kształtne odbicie gospodarki Eurolandu, wskaże na wyzwania dotyczące utrzymania wzrostu gospodarczego po odbiciu oraz sygnały, że bank jest gotowy do dalszego łagodzenia polityki, aby przywrócić inflację na ścieżkę sprzed kryzysu.

Dzisiaj dla USD/PLN kluczowym poziomem jest 3,75. Im dłużej kurs utrzyma się wyżej, tym większe jest prawdopodobieństwo kontynuacji trendu zapoczątkowanego 1 września. Według podstawowej analizy formacji na wykresie możliwe jest szybkie osiągnięcie poziomu 3,85.  Dla EUR/PLN, w przypadku wzrostów najważniejszym poziomem będzie 4,49. Podobnie sytuacja wygląda na CHF/PLN. Tu istotnym poziomem będzie 4,22. Jeśli chodzi o nastroje wśród najskuteczniejszych klientów CMC Markets, to 2/3 z nich oczekuje wzrostu EUR/USD. Jednocześnie w przypadku złotego widać dużą polaryzację zajętych przez nich pozycji: 60% oczekuje spadku EUR/PLN, ale już tylko 35% spadku USD/PLN.

W zeszłym tygodniu złoty poddał się przecenie po tym, jak przez wiele tygodni nie udało się skutecznie powrócić do trendu wzrostowego. Nie pomagała także sytuacja na tureckiej lirze. Jednak najważniejsze były spadki na amerykańskich rynkach akcji, a dokładniej złamanie przez Nasdaq100 wielomiesięcznej linii trendu wzrostowego. Spadek złotego był oczekiwany w sytuacji zmiany nastrojów na rynkach i tak się stało. Indeks złotego wrócił więc do poziomów z drugiej połowy lipca. Złotemu nie pomoże też dzisiaj podany odczyt indeksu nastrojów konsumentów w kraju. Poziom 38,41 jest bowiem poniżej oczekiwań. Inwestorom na złotym pozostaje głównie obserwowanie kursów amerykańskich indeksów akcji i traktowanie ich jako wskaźnika nastroju na globalnych rynkach.

Te artykuły również Cię zainteresują

Dziś dla złotego istotny będzie też ruch EUR/USD, który inwestorzy powinni uważnie obserwować po godz. 14:30. Od kilku tygodni stabilne euro wspierało złotego, a spadek EUR w stosunku do USD powodował niepewność na PLN. Strefa 1,17-1,175 to istotne wsparcia dla kursu EUR/USD i dzisiaj może być znowu testowane.

Dzisiaj, oprócz doniesień z EBC, przed nami jeszcze wiele interesujących danych makroekonomicznych. Przede wszystkim o godz. 14:30 poznamy dane z USA, dotyczące cen producentów oraz wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Następnie o 17:00 opublikowane zostaną dane z rynku ropy, które mogą mieć wpływ też na inne aktywa, biorąc pod uwagę większą zmienność cen „czarnego złota”, jaka ostatnio pojawiła się na rynku.

Łukasz Wardyn, dyrektor – Europa Wschodnia, CMC MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here