Środa przynosi umocnienie dolara w relacjach do walut EM, oraz mieszane wyniki w grupie walut G10. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!
- Wracają mini-lockdowny. UE naciska na Johnsona
- Czy w USA nie będzie nawet wersji „light” czwartego pakietu fiskalnego?
- Co z pakietem ratunkowym zarządzanym przez Komisję Europejską?
- Środa przynosi umocnienie dolara w relacjach do walut EM
Hard Brexit coraz bardziej prawdopodobny?
Najsłabszy jest funt, który traci przy rosnących obawach, co konieczności nałożenia dalszych ograniczeń związanych z koronawirusem. Premier Johnson przyznał, że jeżeli ogłoszony w tym tygodniu 3-stopniowy system restrykcji nie zda egzaminu, to wdrożony zostanie 2-3 tygodniowy mechanizm lockdownu i rząd poważnie podchodzi do tych planów.
– Jednocześnie wracają obawy związane z fiaskiem zaplanowanego na koniec tygodnia szczytu UE ws. Brexitu. Tym razem europejscy politycy mocno naciskają, aby to Brytyjczycy zgodzili się na ustępstwa, strasząc tym, że w przeciwnym wypadku uruchomiona zostanie procedura przygotowująca UE do bezumownego Brexitu – oznajmił ekspert BOŚ.
Gorzej zachowują się dzisiaj też waluty skandynawskie (NOK i SEK), tradycyjnie bardziej wrażliwe na globalne nastroje. Te poza obawami, co do przywracania bardziej radykalnych, pandemicznych restrykcji w wielu krajach (zwłaszcza w Europie – wczorajszy ruch Holendrów), zależne są też od doniesień związanych z potencjalnym wsparciem fiskalnym.
– Wyraźny kontrast w tych dwóch aspektach może być swoje długofalowe skutki. W USA politycy nie mogą się porozumieć nawet, co do mini-pakietu wsparcia wartego 500 mld USD, a w Europie końcowe negocjacje nt. pakietu ratunkowego, którym ma zarządzać Komisja Europejska zapowiadają się na ciężkie – dodał.
Na drugim biegunie są waluty Antypodów, chociaż ich wzrosty w relacji z USD nie są duże (zaledwie 0,2 proc.). AUD czeka na jutrzejsze dane z rynku pracy, oraz wystąpienie prezesa RBA, a NZD został wsparty przez słowa zastępcy szefa RBNZ (Hawkesby). W jego wypowiedzi nie pojawiły się nowe, “gołębie” wzmianki, chociaż dał on do zrozumienia, że gospodarka będzie wymagać dalszego wsparcia ze strony polityki monetarnej.
– Jeszcze wczoraj wieczorem widoczna na globalnych rynkach niepewność sprowadziła notowania EURUSD poniżej wsparcia przy 1,1750, co otwiera drogę do testowania rejonu 1,1700-1,1715. Wspólna waluta zachowuje się słabiej, niż by mogła, gdyż inwestorzy zaczynają obawiać się nawet bardziej psychologicznego, niż gospodarczego efektu przywracania społecznych restrykcji wymuszanych na władzach – podsumował.
Zobacz również inne audycje:
- Kurs dolara po 3,8350 zł w środę 14 października, euro kosztuje 4,5033 zł, kurs GBP/PLN po 4,9740 zł
- Cena srebra w mocniej korekcie. Akcje „srebrnych spółek” dają o wiele większy zysk w 2020 r.
- Dolar w górę: we wtorek traciło euro, funt i S&P 500. Komentuje Marcin Kiepas
- WIG20 zyskuje w środę rano 0,8%. Akcje Allegro zyskują kolejne 9%!