Naga Marketswall streetMimo, że za nami dopiero pierwszy kwartał 2020 roku, to przyznać trzeba, że ciagu minionych trzech miesięcy wydarzyło się więcej niż niekiedy przez cały rok. Począwszy od konfliktu na Bliskim Wschodzie, aż po pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Wydarzenia te sprawiły, że rynki kapitałowe doświadczyły właśnie największego kwartalnego załamania od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.


Koronawirus gorszy niż kryzys finansowy

Wielu inwestorów zwraca uwagę, że mimo tak dynamicznej wyprzedaży, notowania wielu aktywów mogą w dalszym ciągu spadać również na przestrzeni II kwartału 2020 r. Według współzałożyciela Grupy Kapitałowej Oaktree, Howarda Marksa zakres negatywnych skutków pandemii jest znacznie szerszy niż w czasie światowego kryzysu finansowego. Dyrektor ds. inwestycji w DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach twierdzi nawet, że indeks S&P 500 prawdopodobnie osiągnie w kwietniu jeszcze niższe poziomy, a niepewność gospodarcza jeszcze bardziej zdenerwuje inwestorów.

Przez wzgląd na rosnące obawy o pojawienie się recesji, w pierwszym kwartale globalne akcje spadły o 22%, co było największą wyprzedażą od 2008 r.

Wzrost zadłużenia uderzy ze zdwojoną siłą

Jim Rogers, prezes Rogers Holdings Inc., jest przekonany, że stale rosnąca ilość osób zakażonych oraz masowe bankructwa i zwolnienia przyczynią się do zauważalnego wzrostu zadłużenia i bezrobocia. Wzrost zadłużenia w czasach niskich stóp procentowych może jednak uderzyć ze zdwojoną siłą, gdy gospodarka wyjdzie z kryzysu i banki centralne zaczną podnosić stopy procentowe, które teraz tak chętnie obniżały.

Soren Thorup Sorensen, który zarządza portfelem 18 miliardów dolarów jako dyrektor generalny Kirkbi Group sugeruje inwestorom, że to nie jest czas na odwagę dodając, że najlepszym co można teraz zrobić to siedzieć spokojnie i przetrwać burzę.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Spoglądając na notowania indeksu S&P500 zauważymy, że mimo niedawnych wzrostów rynek dotarł jedynie w okolice technicznego oporu i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie już wczoraj pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownej deprecjacji.

Notowania S&P 500
S&P 500 interwał dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: EUR/JPY, AUD/CHF, Srebro
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, Bitcoin, surowce, DAX oraz metale 01.04.2020 [WIDEO]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here