Naga Marketswall streetCzwartkowa sesja przebiega na rynkach finansowych niezwykle emocjonująco.  Przez wzgląd na rosnące obawy dot. skali oddziaływania epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę, od kilku dni obserwujemy dynamiczną wyprzedaż na światowych parkietach. 


Wall Street zawiesza handel

Jeszcze przed otwarciem Wall Street kontrakty terminowe na S&P 500 osunęły się o ponad 5 proc. przekraczając tym samym dolną granicę spadku, po osiągnięciu której notowania zostały wstrzymane.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto zwrócić uwagę, że jest to już trzecia taka sytuacja od początku tego tygodnia. Jeżeli deprecjacja będzie kontynuowana i spadki w ciągu dnia przekroczą 20% handel zostanie zawieszony do jutra.

Indeks Strachu najwyżej od 2008 r.

Wzrosty ryzyka przyczynił się także do skokowego wzrostu notowań VIX. Indeks zmienności Cboe VIX – nazywany „indeksem strachu na Wall Street” – wzrósł od początku tygodnia o ponad 50%, powiększając tym samym trwającą od ponad trzech tygodni aprecjację do ponad 320%. Fakt ten sprawił, że notowania VIX pokonały dwa horyzontalne opory w wysokości 31 pkt. oraz 48 pkt. i znalazły się na jednym z najwyższych poziomów w historii.

Warto zwrócić uwagę, że w dotychczasowej historii indeks ten notowany był wyżej jedynie raz, w czasie Wielkiego Kryzysu Finansowego pod koniec 2008 roku. Czyżby zatem obecna aprecjacja zwiastowała nadejście kolejnego kryzysu finansowego?

– Spowolnienie gospodarcze wynika z tego, że konsumenci nie będą wydawać pieniędzy, ponieważ nie wychodzą z domu ani nie podróżują – nie można ich zmusić do wydawania pieniędzy, dając tańsze pieniądze. Potrzebny jest bodziec fiskalny – pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom oraz pomoc bankom – wskazuje Mohit Kumar, dyrektor zarządzający Jefferies International Ltd., który jest członkiem zarządu Jefferies.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 12.03.2020 USD/CHF
Następny artykułCarney (BoE): Cyfrowa waluta stanowiłaby wielkie wyzwanie dla banku centralnego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here