Podczas gdy większość inwestorów na rynkach surowcowych emocjonuje się kolejnym tąpnięciem notowań ropy naftowej, sytuacja na rynkach metali szlachetnych prezentuje się trochę lepiej.

Pozytywne perspektywy tygodnia dla metali szlachetnych

Notowania kontraktów na złoto w bieżącym tygodniu odbiły się w górę od ważnego psychologicznego poziomu 1900 USD za uncję i w środę dotarły do okolic 1930-1935 USD za uncję. Analogicznie wygląda sytuacja na rynku srebra: tutaj notowania od poniedziałku zwyżkują, odbijając się w górę od poziomu 24 USD na początku tygodnia i docierając okolic 25 USD za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują

Nie warto zapominać także o notowaniach platyny i palladu; co prawda te rynki rządzą się innymi prawami niż rynki złota i srebra ze względu na wykorzystanie obu kruszców głównie w produkcji katalizatorów samochodowych, jednak oba metale także zwyżkowały w tym tygodniu i obecnie kontrakty na nie poruszają się przy poziomach wynoszących odpowiednio 890 USD za uncję i 2400 USD za uncję.

Zwyżka cen metali szlachetnych w bieżącym tygodniu była napędzana słabością amerykańskiego dolara, który jest z nimi negatywnie skorelowany. Dolar znalazł się pod presją wynikającą z wielu przyczyn, począwszy od trudnej sytuacji ekonomicznej USA aż do niejasności politycznych w tym kraju. Wyścig prezydencki w Stanach Zjednoczonych wchodzi w decydującą fazę, co może przyczynić się do wielu zwrotów akcji na rynkach finansowych jeszcze w najbliższych tygodniach.

Wiele emocji wzbudza nierozstrzygnięta kwestia kolejnego pakietu stymulacyjnego w USA. Początkowo Donald Trump zasugerował, że zgodzi się na pakiet nawet bez poparcia Republikanów, co rozbudziło nadzieje na wypracowanie porozumienia jeszcze przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 3 listopada, jednak tuż po tym oświadczeniu pojawiły się informacje o kolejnym konflikcie w tej sprawie.

Im większa szansa na pakiet stymulacyjny, tym gorzej dla dolara amerykańskiego, ponieważ tego typu wsparcie dla gospodarki wygeneruje presję inflacyjną. To z kolei przełoży się pozytywnie na notowania złota i srebra.

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here