Naga MarketsW zeszłym tygodniu parlament Malty przegłosował trzy projekty ustaw o technologii rozproszonego rejestru oraz inne elementy prawodawstwa związanego ze sferą krypto. W marcu tego roku Binance – jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, ogłosiła decyzję o przeniesieniu siedziby głównej do tego kraju. Założyła tam już nawet rachunek bankowy. Okazuje się jednak, że plany giełdy sięgają znacznie dalej – chodzi o utworzenie pierwszego na świecie zdecentralizowanego banku bazującego na technologii blockchain i należącego do członków społeczności krypto. Malta jest krajem, przez który przechodzi najwięcej transakcji w ramach rynku kryptowalut.

Zobacz również: Malta o krok bliżej zostania kryptorajem

Na czym polega wyjątkowość idei Founders Bank?

Bank nazywać się będzie Founders Bank, zaś Binance, wraz z innymi inwestorami głównymi (tzw. anchor investors), posiada już 5% udziału w projekcie o wartości 155 mln USD (według tzw. wartości pre-money: przed pozyskaniem finansowania). To potencjalnie przełomowa inicjatywa, która w swym zamyśle ma połączyć sektor tokenów cyfrowych – a przez to świat kryptowalut, z tradycyjną bankowością. Podobnego zdania jest także współzałożyciel i prezes zarządu Founders Bank – Michael Bianchi, według którego bank ten stanowi “brakujący element układanki blockchainowej wyspy.” Jest to jedna z wielu ambitnych inicjatyw firmowanych przez dyrektora zarządzającego Binance (CEO) Changpenga Zhao. Promowane przez niego strategie przynoszą giełdzie wymierne korzyści – sam Zhao w zeszłym tygodniu stwierdził, że według jego oczekiwań, zysk giełdy za 2018 rok wyniesie między 0,5 a 1 mld USD.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

W tym roku ruszy sprzedaż tokenów

Z komunikatu Binance dowiadujemy się, iż sprzedaż tokenów odbędzie się na podstawie przepisów prawa niemieckiego w drugiej połowie tego roku za pomocą niemieckiej platformy Neufund – specjalizującej się pozyskiwaniem kapitału w oparciu o technologię blockchain, we współpracy z jedną z większych giełd w Europie. Binance nie ujawniła jednak, która konkretnie będzie to giełda. Dzięki temu Founders Bank wyemituje kapitał własny w postaci tokenów – udziałów, które będą miały prawną moc wiążącą. Jest to rozwiązanie typu hybrydowego, tzw. Equity Token Offering, łączące w sobie ICO, emisję akcji oraz inwestycje typu Venture Capital (VC). Przełomowym wymiarem projektu jest to, że każdy może zostać współwłaścicielem banku poprzez zakup tokenów i decydować o kształcie projektu (stąd zapewne nazwa banku – Founders Bank).

Zobacz również: SEC: Coraz więcej firm składa wnioski o ICO

Przed bankiem regulacyjne wyzwania, lecz władze Malty nastawione entuzjastycznie 

Przed oficjalnym rozpoczęciem działalności banku jeszcze daleka droga. Założyciele muszą najpierw uzyskać licencję na prowadzenie działalności bankowej od maltańskiego organu regulacyjnego oraz, z racji tego, że Malta jest członkiem Unii Europejskiej, zgodę Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Istotne będzie spełnienie wymogów dotyczących zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy.

Zobacz również: BitBay rozpoczyna migrację. Giełda przenosi się na Maltę

Według Marca Ostwalda – stratega globalnego w ADM Investor Services International – firmy zajmującej się usługami pośrednictwa inwestycyjnego, idea utworzenie tego typu banku „jest czymś fascynującym”.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

Decyzję Binance władze Malty przyjęły z entuzjazmem, czego wyrazem jest wypowiedź Silvio Schembrini – młodszego ministra ds. usług finansowych, ekonomii cyfrowej i innowacji działającego przy Urzędzie Premiera Malty. „Jesteśmy zaszczyceni tym, że zostaliśmy wybrani na lokalizację pierwszego banku, którego właścicielem będzie globalna społeczność.”


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Jednakże zdaniem cytowanego wcześniej Marca Oswalda, podejście krajowych regulatorów może być różne od filozofii ECB. Obecnie wiadomo, że profil działalności banku będzie opierał się na klientach biznesowych działających w branży blockchain i kryptowalut.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here