Naga MarketsAkcje PKN Orlen i Bogdanki we wtorek 16 lipcaCzy inwestowanie dywidendowe jest dla każdego? Na co warto zwracać uwagę i gdzie szukać spółek, które mogą zostać włączone do naszego portfela dywidendowego? W związku z trwającą Letnią Szkołą Giełdową organizowaną przez Fundację GPW, pod patronatem medialnym Comparic.pl, gościem Adama Raka w studiu Comparic24.tv był jeden z prelegentów wydarzenia, Emil Łobodziński, doradztwa inwestycyjny z Domu Maklerskiego PKO BP.


Spółki na GPW dostrzegają coraz częściej potrzebę wypłaty dywidendy

Spośród spółek notowanych w indeksie WIG20 około 13 blue chipów najprawdopodobniej wypłaci dywidendę. Doliczając do tego również spółki z szerszego indeksu WIG, inwestorzy mają coraz więcej okazji do odcięcia dywidendy ze swoich inwestycji, a poprzez to zwiększenia zysków z inwestycji giełdowych. Jak zauważa Łobodziński z DM PKO BP pod tym względem polski parkiet pozostaje jeszcze w tyle za zachodem, spółki zaczynają zauważać jednak konieczność oferowania inwestorom udziału w zyskach.

“Polska giełda cały czas się rozwija, a w efekcie tego rozwoju spółek wypłacających dywidendy jest coraz więcej. (…) Biorąc pod uwagę rynek główny widać trend coraz częstszej wypłaty dywidendy, spółki dostrzegły, że jest to czynnik, który przyciąga inwestorów – zarówno indywidualnych, jak i większe instytucje” – komentuje Łobodziński w rozmowie z redaktorem Rakiem.

Patrząc pod kątem inwestora indywidualnego, budowa portfela spółek dywidendowych jest jak najbardziej możliwa. Jak twierdzi Łobodziński, przeciętny inwestor indywidualny zgromadzi w swoim portfelu około kilkunastu spółek. Nie powinien mieć więc problemu wyselekcjonowania w danym roku tych, których kupno wydaje się korzystne i które oferują relatywnie wysokie dywidendy.

WIG20, mWIG40 i sWIG80 – spośród 140 największych spółek około 80 wypłaca dywidendy

Chociaż okazji do wypłaty dywidendy inwestorzy mogą szukać wśród wszystkich 461 spółek notowanych obecnie na warszawskiej GPW, to indywidualni traderzy zazwyczaj interesują się tymi największymi, wchodzącymi w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Zdaniem Łobodzińskiego wśród tworzących powyższe benchmarki 140 spółek, około 80 wypłaca regularne dywidendy.

Szukając spółek, które niezależnie od wysokości swojego zysku co rok wypłacają dywidendy, można znaleźć takie, które czynią to rokrocznie od ponad 12 lat. Wśród nich znajdują się między innymi Żywiec (stopa dywidendy 3%), ATM Grupa (5,2%), Asseco Poland (6,7%), KGHM (1,1%), Dębica (1,9%), Śnieżka (4,5%) lub Wawel (1,9%).

„Liczba spółek, które będą wypłacały regularne dywidendy w długim horyzoncie będzie zwiększała się z każdym rokiem. Przez ostatnie 15 lat polski rynek dynamicznie się rozwijał, spółki wolały rezerwować więc zysk na inwestycje, niż wypłacać dywidendy. Część z nich dotarła do momentu, w którym zgromadzony kapitał jest na tyle duży, że zyskiem tym przedsiębiorcy mogą się dzielić” – komentuje Łobodziński z DM PKO BP.

Potwierdzeniem możliwości budowania zyskownych portfeli dywidendowych na GPW jest prowadzony przez Comparic.pl od 2017 roku cykl „Dywidenda = zysk?”, w ramach którego w czerwcu 2019 roku przy wpłaconych niespełna 16 tys. zł zysk portfela dywidendowego wyniósł około 2 tys. zł (z wypłaconych w tym okresie dywidend).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here