Naga MarketsAwersja do ryzyka uderzyła mocniej, ściągając w dół indeksy na Wall Street i ustawiając klimat dla handlu w Azji. Rozczarowujące dane z handlu zagranicznego Chin pogłębiają obawy wokół sporu handlowego USA-Chiny. RBNZ dokonał obniżki stopy OCR o 25 pb do 1,50 proc., ale komunikat do decyzji był relatywnie jastrzębi, co pozwoliło NZD odrobić wstępne straty.

  • RBNZ zgodnie z oczekiwaniami obniżył główną stopę OCR o 25 pb do 1,50 proc. Bank uzasadnił decyzję niską inflacją, spowalniającą gospodarką krajową i ryzykami globalnymi. W komunikacie nic nie sugerowało, aby bank rozważał dalsze obniżki. Projekcja stopy OCR na koniec roku wynosi 1,48 proc., co sugeruje brak chęci do cięcia w tym roku. Na marzec 2020 r. prognoza wynosi 1,40 proc., co implikuje połowę obniżki, choć może tylko sugerować możliwość dalszego luzowania. W dłuższym horyzoncie ścieżka jest wzrostowa.
  • NZD/USD w pierwszej reakcji tąpnął z 0,6600 do 0,6524, gdyż pomimo konsensusu za obniżką, rynek nie był silnie spozycjonowany, mając na uwadze wczorajsze zaskoczenie w decyzji RBA (brak obniżki). Kiwi szybko jednak odrobił straty (teraz 0,6586), gdyż komunikat i projekcja nie sugerują, aby bank szykował się do cyklu obniżek, co jest mniej gołębim wydźwiękiem niż się spodziewano.
  • Na konferencji po posiedzeniu prezes RBNZ Adrian Orr powiedział, że zaskoczeniem dla banku było wyraźne pogorszenie nastrojów biznesu oraz spadek wydatków konsumpcyjnych. Jednym z większych źródeł obaw dla banku jest wojna handlowa USA-Chiny. Dodał, że pozostaje duża niepewność wokół przyszłej ścieżki stopy procentowej.
  • Szeroki rynek boryka się z nerwowością wokół rozmów handlowych USA-Chiny. Wtorkowa przecena na Wall Street przyniosła spadek S&P500 o 1,65 proc. (chwilowo na wet o 2,4 proc.), za czym podążają indeksy w Azji. Shanghai Composite traci 0,7 proc., a japoński Nikkei225 spada o 1,6 proc.
  • Dodatkowym ciosem dla sentymentu były rozczarowujące dane z Chin. W kwietniu nadwyżka handlowa wyniosła tylko 13,84 mld USD wobec prognozy 34,6 mld USD. Eksport nieoczekiwanie spadł o 2,7 proc. r/r (prog. 3 proc.) przy silniejszym imporcie (4 proc., prog. -2,2 proc.).
  • Na FX głównie widać dominację JPY z USD/JPY testującym 110. EUR/USD przesuwa się wyżej do 1,1210. Napięcia wokół Chin utrzymują AUD/USD blisko 0,70.
  • W temacie sporu USA-Chiny pojawiło się kilka informacji. Artykuł w chińskiej agencji informacyjnej Xinhua stwierdza, że decyzja USA o nałożeniu wyższych ceł jest „godna pożałowania” i pozbawiona wsparcia w opinii publicznej. Źródła też donoszą, że Pekin przygotowuje pakiet odwetowy. Przypominamy, dziś chińska delegacja przybywa do Waszyngtonu, a rozmowy zaplanowane są na czwartek i piątek.
  • Ceny ropy naftowej odbijają po wtorkowych spadkach i WTI podchodzi pod 61,9 USD/b. Rynek dalej znajduje równowagę dla obaw wokół rozmów USA-Chiny w doniesieniach o zakłóceniach podąży z Iranu i Wenezueli.
  • Raport API wskazał na wzrost zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu o 2,7 mln baryłek, więcej niż prognozowany przed dzisiejszym raportem DoE wzrost o 1,1 mln baryłek.
  • Na awersji do ryzyka korzysta w końcu złoto – uncja kosztuje 1287 USD.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here