Naga MarketsNa czym polega ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie, jako jeden z rodzajów ubezpieczenia osobowego, ma przede wszystkim zabezpieczać finansowo rodzinę osoby ubezpieczonej na wypadek jej śmierci. To jednak nie jedyna jego funkcja.

  1. Na czym polega ubezpieczenie na życie?
  2. Mieszane polisy na życie

Ubezpieczenia na życie można podzielić na kilka rodzajów. Podstawową formą jest polisa czysta, a więc obejmująca jedynie ubezpieczenie na życie. Znacznie częściej spotyka się polisy mieszane, a więc ubezpieczenia na życie połączone z inwestowaniem zgromadzonych środków.

Na czym polega ubezpieczenie na życie?

Wykupując ubezpieczenie na życie, każdy ubezpieczony nabywa ochronę przede wszystkim swojego życia. Wariant ochronny zapewnia wypłatę świadczenia z polisy dla osób uposażonych po śmierci ubezpieczonego. Kwota wypłaty może się różnić w zależności od tego, z jakiego powodu zmarł ubezpieczony – to zależy od oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej. W przypadku śmierci ubezpieczonego, osoby uposażone, a więc te, które ubezpieczony wskaże w polisie jako beneficjentów świadczenia, otrzymają wypłatę pełnej kwoty ubezpieczenia.

Ze względu na to, że życie człowieka jest bezcenne, o górnej granicy sumy ubezpieczenia zwykle decyduje sam ubezpieczony. Najwyższe kwoty wypłacane są z powodu śmierci ubezpieczonego, jednak jeśli polisa obejmuje również inne ryzyka, np. poważne zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek, za każde z nich ubezpieczyciel wypłaci określone w umowie świadczenie.

Mieszane polisy na życie

Czysty wariant polisy nabywają zazwyczaj osoby, od których wymaga tego bank w przypadku zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Ubezpieczyciele oferują zazwyczaj tzw. polisy mieszane, a więc ubezpieczenie na życie połączone z polisą oszczędnościową lub inwestycyjną. Oba warianty pozwalają nie tylko chronić swoje życie, ale również gromadzić i pomnażać wpłacane na poczet ubezpieczenia składki. W zależności od konstrukcji umowy, zwykle część wpłacanych pieniędzy jest przeznaczana na ochronę życia, a druga część na inwestycje lub oszczędności. W przypadku polis mieszanych, ubezpieczony ma możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych na polisie oszczędnościowej lub inwestycyjnej, jednak zwykle jest to możliwe po upływie określonego w umowie czasu, np. 10 lub 15 lat.

Zatem, wybierając polisę na życie, warto zwrócić uwagę na wiele szczegółów. W znalezieniu atrakcyjnej oferty pomoże ranking najpopularniejszych ubezpieczeń życiowych, w którym znajdują się ciekawe oferty najlepszych na polskim rynku firm ubezpieczeniowych.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here