Ubezpieczenie na życie, jako jeden z rodzajów ubezpieczenia osobowego, ma przede wszystkim zabezpieczać finansowo rodzinę osoby ubezpieczonej na wypadek jej śmierci. To jednak nie jedyna jego funkcja.
- Na czym polega ubezpieczenie na życie?
- Mieszane polisy na życie
Ubezpieczenia na życie można podzielić na kilka rodzajów. Podstawową formą jest polisa czysta, a więc obejmująca jedynie ubezpieczenie na życie. Znacznie częściej spotyka się polisy mieszane, a więc ubezpieczenia na życie połączone z inwestowaniem zgromadzonych środków.
Na czym polega ubezpieczenie na życie?
Wykupując ubezpieczenie na życie, każdy ubezpieczony nabywa ochronę przede wszystkim swojego życia. Wariant ochronny zapewnia wypłatę świadczenia z polisy dla osób uposażonych po śmierci ubezpieczonego. Kwota wypłaty może się różnić w zależności od tego, z jakiego powodu zmarł ubezpieczony – to zależy od oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej. W przypadku śmierci ubezpieczonego, osoby uposażone, a więc te, które ubezpieczony wskaże w polisie jako beneficjentów świadczenia, otrzymają wypłatę pełnej kwoty ubezpieczenia.
Ze względu na to, że życie człowieka jest bezcenne, o górnej granicy sumy ubezpieczenia zwykle decyduje sam ubezpieczony. Najwyższe kwoty wypłacane są z powodu śmierci ubezpieczonego, jednak jeśli polisa obejmuje również inne ryzyka, np. poważne zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek, za każde z nich ubezpieczyciel wypłaci określone w umowie świadczenie.
Mieszane polisy na życie
Czysty wariant polisy nabywają zazwyczaj osoby, od których wymaga tego bank w przypadku zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Ubezpieczyciele oferują zazwyczaj tzw. polisy mieszane, a więc ubezpieczenie na życie połączone z polisą oszczędnościową lub inwestycyjną. Oba warianty pozwalają nie tylko chronić swoje życie, ale również gromadzić i pomnażać wpłacane na poczet ubezpieczenia składki. W zależności od konstrukcji umowy, zwykle część wpłacanych pieniędzy jest przeznaczana na ochronę życia, a druga część na inwestycje lub oszczędności. W przypadku polis mieszanych, ubezpieczony ma możliwość wypłaty pieniędzy zgromadzonych na polisie oszczędnościowej lub inwestycyjnej, jednak zwykle jest to możliwe po upływie określonego w umowie czasu, np. 10 lub 15 lat.
Zatem, wybierając polisę na życie, warto zwrócić uwagę na wiele szczegółów. W znalezieniu atrakcyjnej oferty pomoże ranking najpopularniejszych ubezpieczeń życiowych, w którym znajdują się ciekawe oferty najlepszych na polskim rynku firm ubezpieczeniowych.
Artykuł partnera