Naga Markets

Na czym polega tokenizacjaPojęcie tokenizacji i tokenów słyszy się coraz częściej i to nie tylko w związku z handlem kryptowalutami czy NFT. W dzisiejszych czasach może się ona stać istotnym, kolejnym etapem wymiany gospodarczej, która z upływem lat może zastąpić karty płatnicze, a nawet same pieniądze papierowe. Jej prężnemu rozwojowi sprzyja fakt, że tokenizacji można poddać praktycznie wszystko, od przedmiotów materialnych, poprzez nieruchomości, a kończąc na cyfrowych aktywach.

Czym jest token i co kryje się pod pojęciem tokenizacji?

Zanim przejdziemy do powiedzenia, na czym polega tworzenie tokenów, warto powiedzieć, czym jest sam token. Najprościej można określić go mianem cyfrowego nośnika wartości, zapisanego na blockchainie. Jest to swoisty, cyfrowy akt własności, który nie może zostać ani skopiowany, ani sfałszowany. Może zostać natomiast przeniesiony na inną osobę lub podmiot, ale tylko za zgodą jego właściciela. Token może reprezentować praktycznie wszystkie dobra materialne i niematerialne, z jakimi mamy do czynienia. Popularnym przykładem tokenów są m. in. kryptowaluty oraz NFT.

Pod pojęciem tokenizacji kryje się więc proces cyfryzacji aktywów, czyli tworzenie tokenów i ich przypisywanie do określonych przedmiotów, osób, a także biznesów. Tokenizacja z roku na rok zyskuje na znaczeniu i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie kontynuowana w przyszłości. Jest to bowiem bardzo wygodny i szybki proces, który w dodatku jest obarczony niskim ryzykiem. Zapisując prawo własności jako token, sama transakcja trwa zaledwie kilka sekund, jest dokonana w bezpiecznych warunkach, a jej wynik nie jest narażony na ryzyko sfałszowania czy fizycznego zniszczenia.

Co można stokenizować? Jakie korzyści daje tokenizacja?

Tokenizacji sprzyja dodatkowo fakt, że można jej poddać praktycznie wszystko. Każde aktywo, które ma wartość, może bowiem zostać poddane temu procesowi. Najczęściej tokenizacji podlegają jednak takie aktywa, jak chociażby nieruchomości, przedsiębiorstwa, papiery wartościowe, metale szlachetne, a także, co ciekawe osoby. Tworzenie tokenów personalnych daje bowiem ich nabywcom udział w dochodach lub działalności osoby, która emituje token.

Tworzenie tokenów i cały proces tokenizacji daje sporo możliwości. Przede wszystkim, znacząco upraszcza i przyspiesza złożone i skomplikowane procedury przenoszenia własności dla chociażby nieruchomości. W tym przypadku nie ma bowiem konieczności dokonywania zmian w księgach wieczystych, aby uzyskać potwierdzenie jej nabycia. Tokenizacja jest chętnie wykorzystywana w celu zakupu części trudnej do podzielenia nieruchomości, a dzięki temu, pozwala także na inwestowanie mniejszych kwot, dostosowanych do możliwości finansowych nabywcy.

Co więcej, tokenizacja pozwala zachować anonimowość obydwu stronom transakcji, a także nadać określoną wartość dobrom trudnym do wyceny (np. popularności danej osoby). Tworzenie tokenów wymaga wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego know-how. W związku z tym proces tokenizacji warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która pomoże nas w całym procesie.

Artykuł partnera

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSzkolenia elektrotechniczne – gdzie ich szukać?
Następny artykułE. Łon: WIG liderem wzrostu na rynkach akcji. Hossa GPW umocni złotego
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here