Naga Marketscypr wyspa mapaWielu brokerów świadczących swoje usługi dla klientów z Polski posiada swoją siedzibę na Cyprze. Regulacją takich podmiotów zajmuje się Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, znana w skrócie jako CySEC, która opublikowała dziś swój pierwszy, roczny biuletyn statystyczny.

W 2015 roku, CySEC wprowadził tzw. RBS-F (ang. Risk Based Supervision Framework). Co to takiego? RBS-F jest kompleksowym i uporządkowanym podejściem, które ocenia zagrożenia w ekosystemie CySEC i dostarcza wskazówek w celu dostosowania intensywności nadzoru, koncentrując działania tam, gdzie ryzyko jest większe. Co więcej, RBS-F dostarcza CySEC ważnych informacji o podmiotach podlegających regulacji, które dotyczą między innymi ich działalności, klientów, aktywów itp.

O tym, co wynika z danych zebranych w ramach RBS-F przeczytasz w poniższym raporcie.

Dominacja CIF

CySEC dzieli na regulowane przez siebie podmioty na trzy sektory, gdzie występują:

  • CIF (Cyprus Investment Firms) – do tego sektora zalicza się brokerów, z którymi mamy do czynienia na codzień
  • ASP (Administrative Service Providers
  • Mgt Cos (Management Companies)

Dane CySEC ukazują dominację sektora firm inwestycyjnych (CIF) wśród podmiotów regulowanych. Jak widać na poniższym wykresie kołowym, w roku 2017, który obejmuje biuletyn, CIF-y stanowiły blisko 53% ogółu regulowanych podmiotów. Na konie 2016 roku licencję CIF posiadało na Cyprze 191 podmiotów, natomiast rok później ich liczba zwiększyła się do 219.

Dane CySEC ukazują dominację sektora firm inwestycyjnych (CIF) wśród podmiotów regulowanych
Źródło: CySEC

98% klientów obsługują brokerzy

CIF-y stanowią ponad połowę podmiotów regulowanych przez CySEC. Jednocześnie to właśnie brokerzy obsługują większość klientów. Na koniec 2017 roku aż 98% całkowitej liczby klientów, stanowili klienci Cypryjskich Firm Inwestycyjnych (CIF).

Jak widać poniżej, w 2017 roku liczba klientów CIF-ów wyniosła 1.472.753. Była ona wyższa niż w roku 2016. Jednak i tak nie zbliżyła się do liczby klientów od czasu wprowadzenia RBS-F, a mianowicie 1.689.336.

w 2017 roku liczba klientów CIF-ów wyniosła 1.472.753
Źródło: CySEC

CFD oraz firmy tradycyjne

W ramach RBS-F, cypryjski regulator dzieli CIF-y na dwie kategorie ze względu na ich działalność oraz profil ryzyka. Jeden rodzaj stanowią firmy, które głównie świadczą usługi inwestycyjne w oparciu o kontakty na różnicę (ang. contract for differences, CFD). Druga kategoria to firmy umożliwiające handel “tradycyjnymi” instrumentami finansowymi (Traditional Companies, TR).

Poniższy wykres pokazuje, że na koniec 2017 roku aż 132 z 219 CIF-ów stanowiły firmy zaliczane do kategorii CFD (ponad 60%), a niecałe 40% ogólnej liczby to firmy tradycyjne (87).

na koniec 2017 roku aż 132 z 219 CIF-ów stanowiły firmy zaliczane do kategorii CFD (ponad 60%)
Źródło: CySEC

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Klienci wybierają CFD

W ujęciu rocznym, całkowita liczba klientów firma CIF na koniec 2017 roku zwiększyła się o 3%. Było ich wtedy 1.472.753. Jednak niewielki odsetek z całkowitej liczby stanowili klienci firm świadczących usługi inwestowania w tradycyjne instrumenty.

Większość, bo aż 96% klientów obsługiwali na Cyprze brokerzy CFD. Daje to liczbę ponad 1,4 miliona klientów, wobec blisko jedynie 58 tysięcy klientów TR.

W ujęciu rocznym, całkowita liczba klientów firma CIF na koniec 2017 roku zwiększyła się o 3%. Było ich wtedy 1.472.753
Źródło: CySEC

CySEC zamierz publikować swój biuletyn co roku. Jeśli dotrzyma słowa, a moment publikacji będzie zbliżony do obecnego wydania, pod koniec grudnia 2019 możemy spodziewać się danych za 2018 rok.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here