Naga MarketsAnalitycy ankietowani przez MarketWatch oczekują zmiany ilości pracowników zatrudnionych w sektorze pozarolniczym na poziomie 200.000 oraz stopy bezrobocia na poziomie 5,1%. Stopa bezrobocia według oczekiwań miałaby pozostać niezmienna w stosunku do poziomu z ubiegłego miesiąca. Istotne jest to, że znajduje się ona na siedmioletnich minimach.

Uważają także, iż Stany Zjednoczone utrzymają się na drodze, w której piąty rok z rzędu powstaje co najmniej 2 miliony nowych miejsc pracy.

[pullquote]Fakty związane z NFP możesz śledzić w kanale Rynki na Żywo[/pullquote]Średnia odczytu przez pierwsze osiem miesięcy bieżącego roku wyniosła 212.000, jest to dobra liczba, aczkolwiek tempo zatrudnienia spadło w stosunku do roku ubiegłego. W roku 2014, gospodarka generowała miesięcznie średnio 260.000 miejsc pracy, był to najsilniejszy przyrost od 1999 roku według Bureau of Labor Statistics.

Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w ciągu ostatnich 5 lat (w tys.) źródło: investing.com
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w ciągu ostatnich 5 lat (w tys.)
źródło: investing.com

W sierpniu byliśmy świadkami niskiego odczytu, gdzie zmiana zatrudnienia wyniosła tylko 173.000 po imponującym, lipcowym wyniku na poziomie 245.000 (po rewizji).

Jak to się stało? Jeśli chodzi o raporty sierpniowe to były one w ostatnich latach zaniżane, średnio o 60 tys. Wielu biznesmenów, którzy biorą udział w badaniu jedzie w tym czasie na wakacje i ich odpowiedzi spływają później. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku małych firm.

William Dunkelberg, główny ekonomista Krajowej Federacji Niezależnych Przedsiębiorców twierdzi, że małe biznesy zatrudniają więcej ludzi niż sugeruje oficjalny raport rządu.

Sugeruje on, że możemy się spodziewać znacznej rewizji sierpniowego wyniku, ponieważ jak wynika z posiadanych przez jego stowarzyszenie danych, nic nie wskazuje na znaczny spadek w tworzeniu nowych miejsc pracy w okresie od czerwca do lipca.

[pullquote]Handlu pod dzisiejsze NFP można bez ryzyka spróbować u brokera HighSky Brokers na koncie demo[/pullquote]Istotne jest także zatrudnienie w sektorze producenckim, które wzrasta nieznacznie w 2015 roku i musi mierzyć się z takimi przeciwnościami jak silny dolar, globalne osłabienie wzrostu gospodarczego i wydatki związane z rosnącymi cenami energii. Wielu producentów musiało w związku z tym redukować etaty.

Z drugiej jednak strony są firmy konstrukcyjne, gdzie zapotrzebowanie na budownictwo wzrasta z uwagi na niewielki wzrost w odczycie sprzedaży nieruchomości. NFP w okresie letnim nie wykazał w tym sektorze wysokiego poziomu, częściowo dlatego, że wiele firm ma problem ze znalezieniem wystarczającej ilości cieśli, murarzy oraz innych specjalistów. Jeśli jednak budownictwo ma nadążyć za rosnącym popytem, zatrudnienie również będzie musiało wzrosnąć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here