Naga MarketsGłówna siedziba Apple w Cupertino
Główna siedziba Apple w Cupertino

Po wtorkowym zamknięciu amerykańskiego rynku giełdowego spółka Apple podzieli się raportem finansowym, w którym poda prognozy przychodów za czwarty kwartał bieżącego roku. Czy inwestorzy powinni przygotować się na negatywną niespodziankę?


Czwarty kwartał drugim najgorszym w roku

Dotychczasowe rezultaty Apple w czwartym kwartale pokazują, że dla spółki jest to drugi najsłabszy okres w przeciągu całego roku – tuż przed bardzo napiętym sezonem świątecznym. Tym razem wyniki wesprzeć powinna jednak premiera rynkowa iPhone’a 6s oraz iPhone’a 6s Plus we wrześniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
INWESTUJ W AKCJE APPLE I INNYCH AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK DZIĘKI TOPOPTION – SPRAWDŹ TERAZ

Przed publikacją dzisiejszych wyników warto przyjrzeć się czterem istotnym elementom:

  • Prognozie zysków
  • Prognozie przychodów
  • Reakcji rynku giełdowego
  • Fundamentom znajdującym się w raporcie

Prognozowane zyski

Analitycy spodziewają się, że Apple będzie raportować zyski na akcję (EPS) na poziomie 1,88USD (wzrost z 1,42USD w tym samym kwartale rok wcześniej). W ostatnich kwartałach Apple zazwyczaj przekraczał wyniki prognoz co przedstawia poniższy wykres (dane udostępnione przez Zacks Investment Research).

eps apple

Prognozowane przychody

Jeżeli chodzi o stronę sprzedażową, zdaniem analityków Apple powinno wygenerować przychód na poziomie 50,9mld USD (Q4 2014 przyniósł natomiast $42,1mld USD). W ostatnim kwartale 2015r. Apple zaczął przyjmować zamówienia na przedsprzedaż aż trzech swoich produktów oraz wypuścił nowy model Apple TV – należy jednak pamiętać, że zyski ze sprzedaży wspomnianych gadżetów nie zostaną uwzględnione do końca pierwszego kwartału przyszłego roku (który jest zazwyczaj najsilniejszym okresem dla spółki spod znaku nadgryzionego jabłka).

Potencjalna reakcja rynków

Jeszcze 3 miesiące temu akcje Apple znajdowały się 5% wyżej (DJI w tym czasie osuwał się o 0,5%). W skali całego roku widoczny jest jednak wzrost o ponad 13%. Inwestorzy nadal podchodzą do spółki bardzo byczo, zachęcając do zakupów. Według sondy przeprowadzonej wśród 40 analityków, roczny średni cel dla Apple znajduje się ponad 146USD.

apple 4

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Analitycy jak zwykle sporo uwagi poświęcą prognozom sprzedaży iPhone’ów w czwartym kwartale 2015r. oraz pierwszym kwartale 2016r. Z całą pewnością pobicie rekordów z roku minionego będzie trudne – szczególnie, że Chiny (będące bardzo ważnym odbiorcom telefonów Apple) borykają się z problemami gospodarczymi.

Spółka spod znaku nadgryzionego jabłka najprawdopodobniej pochwali się wzrostem sprzedaży innych produktów (zegarków oraz iPadów), ogólne poziomy dynamiki wzrostowej nie będą jednak talk wysokie jak we wcześniejszych kwartałach.

 Broker TopOption daje możliwość gry w oparciu o notowania Google oraz innych amerykańskich spółek. Załóż konto już teraz, ciesz się wysokimi poziomami zwrotu i zarabiaj dzięki opcjom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here