Naga MarketsNa co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie biznesowe w UKZakładając własną firmę w Wielkiej Brytanii, trzeba mieć świadomość, że wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej nie służy tylko zabezpieczeniu stabilności finansowej biznesu przed efektami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, w określonych przypadkach jest to również konieczność. Jest tak, ponieważ brytyjskie prawo jasno określa, kiedy przedsiębiorca jest prawnie zobowiązany do posiadania ubezpieczenia.

Jednak poza obowiązkowymi polisami istnieje też bogata oferta dodatkowych rozwiązań, które pozwalają na dopasowanie zakresu ochrony do rodzaju prowadzonej działalności i potrzeb firmy. Warto przy tym zaznaczyć, że wiele osób postrzega takie dobrowolne polisy jako zbędny wydatek i rezygnują z nich w poszukiwaniu oszczędności – jest to jednak oszczędność pozorna. Komplikacje mogą wystąpić nawet w najmniej spodziewanym momencie, a straty z nich wynikające będą dużo bardziej dotkliwe niż koszty dopasowanej do potrzeb i możliwości firmy polisy.

Już na samym początku działalności warto więc zainteresować się nie tylko tym, które rozwiązania są w naszej sytuacji wymagane, ale również tym, jakie mogą nam się po prostu przydać, a także wiedzieć, na co należy zwracać uwagę, by podjąć korzystną dla siebie decyzję.

W jakiej sytuacji ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Ponieważ wymóg posiadania ubezpieczenia związany jest z konkretnymi sytuacjami, nie wszyscy przedsiębiorcy są świadomi, kiedy muszą je wykupić. Nie zwalnia ich to jednak z tego obowiązku i może wiązać się z nałożeniem kar finansowych. Wiedząc, kiedy i jakie ubezpieczenie jest od nas wymagane, mamy pewność, że unikniemy takich komplikacji. Pierwszym przypadkiem, który warto omówić, jest moment zatrudnienia w swojej firmie pracowników – w tej chwili konieczne staje się wykupienie Employers’ Liability, czyli ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Warto przy tym pamiętać, że jako pracownik może zostać również uznana osoba samozatrudniona, z którą nasza firma nawiązuje stałą współpracę. Podobnie sytuacja wygląda, gdy w ramach swojej działalności zaczynamy korzystać z samochodu – każdy taki pojazd musi posiadać odpowiednią polisę.

W dodatku na obowiązek wykupienia ubezpieczenia może też wpływać wykonywany zawód, na przykład od doradców finansowych, prawników czy lekarzy wymagane jest też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej, czyli Professional Indemnity.

Ubezpieczenie nieobowiązkowe – jak dobrać je do potrzeb firmy?

Jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne, do wyboru mamy bardzo różnorodne rozwiązania, dzięki którym jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć firmę na każdą ewentualność. Warto w tym celu rozważyć, jakie są faktyczne zagrożenia dla naszego biznesu wynikające z formy prowadzonej działalności. Jeśli na przykład do swojej działalności potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, dobrą inwestycją może być Business Equipment Insurance. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed roszczeniami klientów wynikających z błędów popełnionych w czasie pełnienia obowiązków służbowych, warto rozważyć Professional Indemnity Insurance. Często wybierane jest też Public Liability Insurance, czyli OC dla firmy zapewniające ochronę w chwili kiedy w wyniku naszej działalności szkody poniosą osoby postronne.

Czy warto samodzielnie szukać polis ubezpieczeniowych?

W czasach kiedy Internet daje nam dostęp do ogromnej ilości informacji i ofert, wiele osób decyduje się na ich samodzielne przeglądanie i porównywanie. Często jest to postrzegane jako rozwiązanie dużo prostsze – w końcu polisę możemy wybrać w kilka minut, bez wychodzenia z domu czy konsultacji z doradcą ubezpieczeniowym, a także tańsze – korzystając z porównywarki ubezpieczeń, możemy bez trudu znaleźć najtańsze dostępne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości polisy biznesowe różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim warunkami i zakresem ochrony, jaki oferują. Bez doświadczenia w branży zrozumienie szczegółów oferty i zawieranej umowy może być trudnym zadaniem – łatwo w takiej sytuacji pominąć ważny element, co może wiązać się z ryzykiem niewystarczającej ochrony w przyszłości. Jeśli więc nie mamy pewności, że jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie każdy szczegół i odpowiednio dopasować oferty do naszych potrzeb, warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy będą w stanie wskazać nam najlepsze rozwiązania.

W kryzysowej sytuacji to właśnie od dobrze dobranego ubezpieczenia może zależeć stabilność finansowa naszego biznesu, a nawet to czy będzie w stanie pokonać problemy i utrzymać się na rynku. Nie warto więc ignorować tego, jak ogromnym wsparciem takie polisy mogą być dla naszego biznesu – zamiast martwić się trudnościami, zyskujemy szansę na skupienie się na planowaniu rozwoju.

Artykuł PartneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here