Naga MarketsMamy 236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 20 379, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarły 973 osoby.

236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

“Mamy  236 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (168), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (16), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), podlaskiego (4), lubelskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1)” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-M Tychy” – poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 20 379 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Przeprowadzono ponad 697 tys. testów

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 697 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 22 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 261 osób, 77 768 zostało objętych kwarantanną, a 19 500 – nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 973 osoby. Wyzdrowiało 8 731 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie stopniowo znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki w tym tygodniu otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie możliwe przeprowadzanie konsultacji z nauczycielami. Mają być także wznawiane zajęcia w domach kultury.

Wcześniej ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Światowa pandemia

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 5,1 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,5 mln). W ostatnich dniach najszybciej – poza Stanami Zjednoczonymi – wzrasta liczba zarażonych w Rosji (koronawirusa wykryto już u ponad 317 tys. osób) i w Brazylii (310 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 252 tys.), Hiszpanii (ponad 233 tys.), we Włoszech (ponad 228 tys.), we Francji (ponad 181 tys.), Niemczech (ponad 179 tys.). A także ponad 56 tys. w Belgii, ponad 43 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi – ponad 32 tys. i na Ukrainie – 20 tys. oraz w Rumunii – ponad 16 tys. i w Czechach – ponad 8 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 333 tys. osób. Wśród nich: 94 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 36 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 32 tys. we Włoszech, ponad 28 tys. osób we Francji i ponad 27 tys. w Hiszpanii.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,9 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 298 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, 158 tys. pacjentów w Niemczech i u ponad 134 tys. pacjentów we Włoszech.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here