Naga MarketsmWIG40 zyskał w 2. kwartale 22,5%. Mercator Medical liderem wzrostówDrugi kwartał bieżącego roku na rynkach finansowych był bardzo burzliwy. Właściwie przez pełne trzy miesiące, zdecydowana większość ze spółek z różnych segmentów odrabiała straty poniesione pod koniec pierwszego kwartału w związku z pandemią wirusa. Indeks mWig40 zyskał w tym czasie 22,5%, i na ten wynik składały się w głównej mierze bardzo wysokie wzrosty na walorach z sektora biomedycyny.

Zobacz również: Akcje Medcamp powyżej 4 zł. Spółka zależna GenXone testuje na obecność COVID-19

mWIG40 odrobił w 2. kwartale połowę strat z marcowego tąpnięcia

Indeks zrzeszający 40 średnich spółek z warszawskiej giełdy papierów wartościowych zaczynał drugi kwartał na poziomie 2850 punktów. Silne wzrosty z kwietnia i maja, wywindowały kurs na początku czerwca powyżej 3600 punktów. Ostatni miesiąc 2. kwartału to już trend boczny, a indeks mWIG40 dryfował w przedziale 3500-3600 punktów, aby zakończyć kwartał nieznacznie poniżej dolnego ograniczenia.

W szerszym kontekście, wzrosty na indeksie są imponujące, warto jednak wspomnieć, że dzięki nim, mWIG40 odrobił zaledwie połowę strat odnotowanych w końcówce 1. kwartału. Potencjał wzrostowy zatem pozostał, jeśli sytuacja gospodarcza na świecie w najbliższym czasie znacząco się nie zmieni, a koronawirus nie powróci w postaci 2. fali zachorowań, scenariusz dalszego odrabiania strat wydaje się prawdopodobny.

Notowania mWIG40 z ostatnich 3 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Akcje Mercator Medical oraz Biomed-Lublin zyskały ponad 300%!

Z grona 40 spółek, zrzeszonych w indeksie, świetnie poradziły sobie walory Mercator Medical oraz Biomed-Lublin. Akcje obydwu spółek zyskały na koronawirusowej pandemii, bo profil ich działalności pozwolił na świetne wpasowanie się w potrzeby rynkowe w dobie kryzysu. Akcje Mercatora zyskały w drugim kwartale 352%, a Biomed-Lublin 304% i były zdecydowanie najmocniejszymi walorami w gronie komponentów Spółki. Nieźle radziły sobie również spółki gamingowe. Ten Square Games zyskał 98%, a Playway 67%. Okres pandemii i domowa kwarantanna sprzyjała większej sprzedaży gier.

Komponenty indeksu mWIG40 z największymi wzrostami w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Źródło: opracowanie własne

Banki wchodzące w skład indeksu mWIG40 słabo poradziły sobie w 2. kwartale

Po drugiej stronie arkusza, posortowanego w kolejności od spółek które najlepiej poradziły sobie w drugim kwartale, znajdują się banki. Od początku kwietnia do końca czerwca, traciły walory Handlowego (7,8%), INGBSK (3,5%) oraz Millenium (1,6%). Sektor bankowy radzi sobie w ostatnich miesiącach zdecydowanie najsłabiej, a na taki stan rzeczy mają wpływ decyzje rządowe o cięciu stóp procentowych, co znacznie ograniczy przyszłe zyski tych instytucji.

Komponenty indeksu mWIG40 z największymi spadkami w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Źródło: opracowanie własne

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here