Naga Markets



Mężczyzna, nad którego rękami unosi się wykresPo minorowych nastrojach obserwowanych w drugiej części ubiegłego tygodnia oraz
w poniedziałek na warszawskim parkiecie w dniu wczorajszym nie było już śladu. Mocny start sesji w Europie zwiastowało zakończenie sesji w Azji, gdzie indeks Nikkei zanotował blisko 5,0% wzrost.

Nikkei zanotował blisko 5,0% wzrost

Głównym wsparciem dla inwestorów giełdowych na całym świecie był komunikat Fed o włączeniu do programu stymulacji bezpośredniego zakupu obligacji korporacyjnych (poza zakupem jednostek funduszy ETF). W związku z powyższym pięć minut po otwarciu Książęcej, WIG20 zyskiwał aż 2,75%.

Dodatkowy impuls popytowy nadszedł o 14:30, kiedy to opublikowane zostały dane na temat sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych w maju. Konsensus rynkowy zakładał wzrost o 7,9% m/m, podczas gdy w rzeczywistości wyniósł on aż 17,7% m/m.

W ostatnich tygodniach inwestorzy przyzwyczaili się do znaczących rozczarować względem odczytów makroekonomicznych, stąd tak silne pozytywne zaskoczenie przełożyło się na utrzymanie wysokiej aktywności strony popytowej.

Ostatecznie WIG20 zyskał 3,25% i był najsilniejszym z indeksów na GPW. mWIG40 wzrósł o 1,77% a sWIG80 o 2,92%. Na pozycji lidera wzrostów znalazł się po ostatnim okresie relatywnej przewagi sektora energetycznego sektor bankowy.

Indeks WIG-Banki zyskał 5,26%, skupiając największą część obrotów w dniu wczorajszym. Silnie zyskiwał także sektor medyczny oraz motoryzacyjny. Jedyne indeksy sektorowe, które w dniu wczorajszym przegrały z podażą to WIG-Spożywczy (-0,49%) oraz WIG-Media (- 0,68%).

We wtorek odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z prognozami ekonomistów BNP Paribas nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Niemniej jednak za kluczowe we wczorajszym komunikacie było stwierdzenie o wpływie notowań polskiego złotego na tempo ożywienia gospodarczego, co odczytujemy jako zapowiedź możliwości dokonywania przez NBP interwencji słownych lub bezpośrednich w wypadku gdyby PLN umacniał się znacząco od bieżących poziomów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Amerykańskie indeksy w ostatniej godzinie sesji na GPW zaczęły oddawać część wzrostów i ostatecznie zakończyły dzień poniżej intradayowych maksimów. Wpływały na to słowa prezesa Fed – Jarome Powella, który przed senacką komisją ds. bankowości w USA przekonywał, iż powrót gospodarki do poprzedniego stanu będzie długi i jest wciąż niepewny.

Dostosowanie do powyższych słów widać także po dzisiejszej sesji w Azji, gdzie część indeksów nieznacznie traciła. W związku z powyższym start sesji w Europie będzie przebiegać w bardziej stonowanych nastrojach niż we wtorek, lecz wciąż to kupujący powinni być w przewadze za sprawą utrzymującego się pozytywnego sentymentu.

Warto przeczytać również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here