Naga MarketsmWIG40 rósł o 1,7%: Mercator i Ten Square Games mocno w górę w środę

Poprawa notowań w ciągu wtorkowej sesji na Wall Street, po wcześniejszej mocnej wyprzedaży, przełożyła się na odbicie indeksów giełdowych w środę. Wzrosty nie były jednak bardzo silne – EuroStoxx zyskał 0,5%, niemiecki DAX +0,8%, a francuski CAC40 +0,3%.

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW idzie w ślady za rynkami bazowymi

Inwestorom sprzyjały lepsze od oczekiwań dane o PKB za IV kwartał w Niemczech (+0,3% kw/kw przy +0,1% prognozie). Wsparciem dla sektorów cyklicznych (szczególnie linii lotniczych i turystyki) były wtorkowe informacje o planowanych harmonogramach wyjścia z lockdownów w Wielkiej Brytanii albo Holandii.

Nieco lepiej wyglądało odbicie za oceanem – S&P500 zyskał ponad 1,1%, przy czym utrzymana została obserwowana od kilku miesięcy relatywna siła sektorów cyklicznych (np. Dow Jones Industrial +1,35%) względem technologicznego NASDAQ (+0,8%). W Stanach wspierającymi informacjami były dane z rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów w USA w styczniu wyniosła 923 tys. w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 855 tys. Inwestorzy zwracali też uwagę na uspokajającą wypowiedź prezesa Fed, Jeroma Powella, przed tamtejszym Senatem.

Stwierdził on, że nawet ponad 3 lata może zająć osiągnięcie celu inflacyjnego Fed, co sugeruje utrzymanie przez dłuższy okres czasu łagodnej polityki monetarnej przez to gremium. Tym niemniej wczoraj obserwowaliśmy kontynuację trendu wzrostowego rentowności długoterminowych obligacji skarbowych, chociaż w ciągu dnia na rynkach bazowych (Stany, Niemcy) skala zwyżek została ograniczona.

Krajowe indeksy, w ślad za globalnymi, zyskiwały na wczorajszej sesji. Sesja wypadła pozytywnie, a tylko dwie spółki (Cyfrowy Polsat i LPP) odnotowały niewielkie spadki. W szerszym ujęciu WIG20 zatrzymał przecenę w okolicach wsparcia przy 1 900 pkt., co potwierdza obowiązywanie trendu bocznego w notowaniach blue chipów. Zdecydowanie lepiej sytuacja wyglądała w przypadku mWIG40 (+1,7%), który wspierany był mocnym zachowaniem banków, Mercatora, Ten Square Games i WP.PL. Tym samym średnie spółki również odbiły od pierwszego poziomu wsparcia w rejonie 4 250 pkt. (szczyt z początku stycznia br.), co potwierdza obowiązywanie trendu wzrostowego na mWIG40.

W dzisiejszym kalendarium w centrum uwagi znajdzie się rewizja odczytu PKB za IV kwartał w Stanach Zjednoczonych. Rynki mogą oczekiwać nieco lepszych danych, co może wpływać na wzrosty notowań na początku dzisiejszej sesjiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here