Naga Markets31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshi Nakamoto, który opisuje konkretne zasady działania sieci Bitcoin. To właśnie ta data uznana została jako oficjalne narodziny pierwszej, najpopularniejszej i jak dotąd największej kryptowaluty o nazwie Bitcoin. Mimo, że BTC ma już niemal 10 lat, to wciąż wiele osób nie ma o nim zielonego pojęcia a sporo osób jedynie słyszało, że “coś takiego istnieje”.


W odróżnieniu do powszechnie wykorzystywanych środków płatniczych, BTC dzieli się nie do 2 czy 4 miejsca po przecinku lecz aż do 8 miejsc po przecinku. Nieznajomość tej podstawowej cechy cyfrowego złota sprawia, że wiele osób ma błędne przekonanie na jego temat. Nieświadomość ta odgrywa również istotną rolę wśród osób, które chciałyby zainwestować w tą (czy inną) kryptowalutę, ale wydaje im się, że skoro bitcoin wart jest niemal 7 tys. USD, to jest to minimalna wartość za jaką można nabyć BTC.

Tak jak wszystkie waluty fiducjarne (EUR, GBP, USD, PLN, itd) są podzielone na centy, funty, grosze, itd, tak 1 BTC można podzielić na mniejsze jednostki, aż do ośmiu miejsc po przecinku: 0,00000001 BTC. To, najmniejsza możliwa część Bitcoina, znana jest jako “satoshi“. Nazwana ta pochodzi od osoby lub grupy ludzi, którzy stworzyli Bitcoina. Możliwość podzielności aż do 8 miejsca po przecinku oznacza, że tak jak w 1 PLN mamy 100 groszy, tak w jednym bitcoinie jest 100 000 000 (sto milionów) satoshis.

To właśnie dzięki temu Bitcoin może być wykorzystywany nawet do wykonywania mikropłatności. Nawet gdyby z biegiem czasu jego wartość wzrosła do astronomicznej kwoty 1 mln USD, wartość jednego satoshi osiągnęłaby zaledwie 0.01 USD. Fak ten sprawia, że bitcoinem wciąż można by było zapłacić za kawę w restauracji czy jakąkolwiek inną rzecz bądź usługę.

W czasach, gdy kryptowaluty wykorzystywane są głównie w celach spekulacyjnych i służą głównie osiąganiu zysków kapitałowych, ta podzielność umożliwia dostęp do tego rynku wszystkim, nawet tym, którzy nie posiadają wielotysięcznych czy wielomilionowych oszczędności. Okazuje się bowiem, że aby nabyć swoje pierwsze coiny wystarczy 1 euro.

Jedną z platform umożliwiających inwestowanie od 1 euro jest LUNO – firma, która na rynku istnieje już od 2013 roku a obecnie coraz śmielej wchodzi również do Polski. Dwa tygodnie temu, na łamach portalu Comparic opublikowaliśmy wywiad z Marcusem Swanepoelem, współzałożycielem LUNO. Dziś możemy już oficjalnie poinformować, że platforma jest w trakcie tłumaczenia swojej strony internetowej na język polski a wkrótce pojawi się również możliwość deponowania środków za pomocą kart kredytowych/debetowych oraz wymiany BTC i ETH za PLN.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro od easyMakrets 9-13.04.2018
Następny artykułDywidenda = zysk? W kwiecień ruszamy z nowymi nadziejami
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here