Naga MarketsDoktor Michał Masłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) w rozmowie z Comparic24.tv sugerował, że odpowiedzią na wysoki odsetek strat wśród inwestorów indywidualnych może być inwestowanie pasywne, będące bardzo ciekawą alternatywą dla portfeli aktywnie zarządzanych.

  • Michał Masłowski będzie jednym z członków debaty dotyczącej budowy portfeli pasywnych przy wykorzystaniu instrumentów notowanych na GPW, która odbędzie się podczas marcowego Warsaw Passive Investment Conference
  • Inwestorzy doceniają niskie koszty posiadania funduszy pasywnych, wysoką płynność, w szczególności funduszy ETF, które mogą być kupowane i sprzedawane na giełdzie tak samo jak akcje
  • Na świecie jest obecnie notowanych ponad 7600 ETF, w których zgromadzone jest blisko 7,8 bilionów USD
  • Średni roczny wzrost aktywów tych funduszy w ostatnich 10 latach wynosi prawie 19,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Portfele pasywne jest “mało marketingowe” jednak najbezpieczniejsze dla nowych inwestorów

Nie jest tajemnicą, że w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi ilość instrumentów terminowych, w tym ETF-ów, notowanych na GPW jest mocno ograniczona. Beta Securities w ostatnich latach wdraża jednak pierwsze w pełni polskie ETF-y odzwierciedlające ruchy głównych indeksów, co zwiększa się na dynamiczny skok obrotów tymi instrumentami oraz zainteresowanie pasywną formą inwestycji wśród detalistów. Zgodnie z najnowszymi danymi giełdy wzrost obrotu ETF-ami w styczniu 2021 r. wynosił prawie 130% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej.

Najważniejszy przekaz jest taki, że inwestowanie pasywne w ogóle jest i że warto się nim zainteresować. To jest najważniejsza wartość, nie szczegóły tego jak konstruować portfele i jaka powinna być dokładna strategia (…), ale zarażenie inwestorów tym, że jeżeli ktoś przychodzi na rynek i nie za bardzo wie co na nim się dzieje, to nie powinien spekulować, tylko zainteresować się inwestowaniem pasywnym – komentuje Michał Masłowski.

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych dodaje, że zdaje sobie sprawę z niskiego potencjału marketingowego inwestowania pasywnego, które jest “nudne” w porównaniu z aktywną spekulacją. 2020 rok pokazał, że na wielu spółkach można było zarobić po kilkaset procent, gdy inwestowanie pasywne to raczej spokojniejsze podejście i niższe stopy zwrotu.

Inwestowanie na rynkach kapitałowych utożsamiane jest z czymś bardzo ryzykownym. Gdy ktoś przychodzi na rynek i nagle dowiaduje się, że miałby zarabiać tu kilka procent w skali roku, to może być trochę zawiedziony. Jestem przekonany, że osoby, które gremialnie pojawiły się na rynku w 2020 roku zostały zachęcone przez niskie stopy procentowe, krach w okolicach marca przynoszący atrakcyjne wyceny i wysoką zmienność. Takie otoczenie sprzyja wysokim stopom zwrotu (…) a środowisko pasywne może wydawać się mało atrakcyjne – wyjaśnia Masłowski.

Jednocześnie jest zdania, że inwestorzy, którzy na fali pandemicznej zmienności sporo zarobili mogą mieć problem z utrzymaniem dobrych lub w ogóle dodatnich wyników w kolejnych latach. Z kolei portfele pasywne dają większą pewność stabilnych zysków.

GPW i Comparic24.tv zapraszają na Warsaw Passive Investment Conference

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, PZU TFI, Biuro Maklerskie mBanku oraz Beta Securities zapraszają na konferencję o inwestowaniu pasywnym dla zarządzających, oferujących lub dystrybutorów i inwestorów indywidualnych.

Warsaw Passive Investment Conference odbędzie się 2-4 marca 2021 roku w godz. 11:00 – 13:00 (on-line). Udział w konferencji jest bezpłatny.

Do udziału w konferencji już wcześniej zachęcał między innymi Jarosław Przybył z BM Alior Banku, który na antenie Comparic24.tv sugerował, że portfele pasywne są bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów.

Właściwie cały świat docenił zalety inwestowania pasywnego, więc rewolucja ta nie ominie również polskiego rynku. Rejestracja i szczegóły wydarzenia na gpw.pl/wpicConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here