Naga MarketsRynek szeroko pojętego sprzętu i usług w branży IT, w tym z zakresu infrastruktury internetowej, wyceniany jest na blisko 4 bln USD. Internet stał się podbudową dla technologii blockchain, w tym kryptowalut z Bitcoinem i Ethereum na czele. Firma Multiven z siedzibą w Kalifornii postanowiła rzucić wyzwanie potężnemu sektorowi IT przy wykorzystaniu technologii blockchain a jednocześnie przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa tejże technologii.


Nowy wymiar rynku urządzeń i usług IT

Przede wszystkim Multiven chce uruchomić pierwszy na świecie globalny, oparty na blockchainie zdecentralizowany rynek dla sprzętu i usług IT zwany Otwartym Rynkiem Multiven (Multiven Open Marketplace – MOM), obejmujący m.in. komputery, rutery, firewalle, serwery, smartfony, zarówno nowe, używane jak i odzyskane przez recycling, eliminując potrzebę korzystania z pośredników. Żeby stało się to możliwe, Multiven dokumentuje oraz śledzi lokalizację geograficzną urządzeń w Internecie (obecnie jest ich 1,5 mln). Firma wypuściła już swój token o nazwie Multiven Coin (MTC), który ma stać się kryptowalutą dla wspomnianego rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jako że tokeny obsługiwane będą przez system smart kontraktów, zyski generowane w postaci opłat transakcyjnych zostaną przeznaczone na prace działającego w systemie zdecentralizowanym elitarnego zespołu ekspertów ds. internetu, kryptologów i badaczy ds. bezpieczeństwa tworzących platformę Pingsta, działającą równolegle z modułem operacyjnym o nazwie mySolvr, w oparciu o protokół wykorzystujący sztuczną inteligencję, która ma być najbardziej skuteczną i skalowalną metodą rozwiązywania problemów, z jakimi zmaga się infrastruktura internetowa.

Równocześnie jednym z nadrzędnych celów Pingsta i mySolvr jest ochrona węzłów Bitcoina, Ethereum i innych projektów krypto przed zaawansowanymi cyberatakmi (Multiven cyber defence service). Jest to bezpłatny serwis finansowany z opłat transakcyjnych. Zatem efektem ubocznym rozrastającego się rynku i wolumenu transakcji, będzie zwiększenie bezpieczeństwa sieci blockchain. Inna ważną usługą, oferowaną odpłatnie, jest dbanie o integralność wszelkiego rodzaju sieci internetowych nieopartych na blockchainie.

Zobacz również: Projekt Uncloak – hackerzy przeciwko hackerom

Walka z monopolem Cisco Systems

Multiven – blockchain na usługach IT
Multiven wygrało batalię z monopolistą na rynku infrastruktury internetowej – firmą Cisco.

Projekt bazuje na doświadczeniu firmy Multiven z siedzibą w Palo Alto, Kalifornia, założonej w 2005 roku przez Petera Alfreda-Adekeye, byłego Lidera Technicznego ds. IOS w Cisco Systems – firmy, która utrzymuje 75% infrastruktury internetowej. Zdaniem twórców projektu Multiven, monopol jednego podmiotu w tak kluczowej dziedzinie jaką jest ogólnoświatowa sieć jest czymś bardzo niepokojącym. Cisco zyskało dominację na rynku poprzez powiązanie aktualizacji swojego oprogramowania i systemów bezpieczeństwa z usługą serwisowania, odmawiając jednocześnie dostępu do aktualizacji korygujących wady i luki, stwarzających potencjalne zagrożenie cyberatakami, o ile klient nie wykupił dostępu do serwisu.

Multiven włożyło wiele wysiłku by przerwać ten monopol, staczając trwającą kilka lat batalię sądową, w trakcie której CEO firmy trafił bezpodstawnie na kilka miesięcy do więzienia. Ostatecznie w lipcu 2010 Cisco zdecydowało się na zawarcie ugody, wzmocnionej dodatkowo w 2014 roku pozytywną decyzją Szwajcarskiej Komisji ds. Konkurencji (Swiss Competition Commission), dzięki czemu Multiven stało się pierwszym na świecie niezależnym od producentów dostawcą zdecentralizowanych usług związanych z utrzymaniem integralności oprogramowania oraz obroną przed cyberatakami dla wszystkich urządzeń, na których działa Protokół Internetowy (Internet Protocol) takich jak routery, serwery, przełączniki, firewalle etc. O swojej walce zarówno z Cisco, jak i amerykańskim systemem sprawiedliwości Peter Alfred-Adekeye opowiada w zamieszczonym poniżej materiale filmowym (w języku angielskim).

Firma Multiven jest 100% procentach kontrolowana przez jej pracowników, bez inwestorów instytucjonalnych oraz kredytów bankowych oraz konsekwentnie generuje wielomilionowe zyski. Oferując sprzęt komputerowy po atrakcyjnych cenach, firma chce zmotywować jak największą liczbę osób do prowadzenia pełnych węzłów bitcoina, by przyczynić się do jak największej decentralizacji sieci. Obecnie zdecydowana ich większość zlokalizowana jest w Stanach Zjednoczonych i Europie, a stosunkowo niewiele w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji Południowej i Wschodniej, co obrazuje poniższy rysunek.

Multiven – blockchain na usługach IT
Spośród prawie 12 tys. aktywnych węzłów bitcoina, niewielka ich część znajduje sie w Afryce czy Ameryce Południowej. Multven chce zadbać o zwiększenie geograficznego rozproszenia węzłów bitcoina. Żródło: multiven.io

Sieć bitcoina na orbicie oraz sprzedaż tokenów przez system aukcji holenderskiej

Ambitnym planem Multiven jest zaprojektowanie, uruchomienie i utrzymanie pełnych węzłów bitcoina na orbicie okołoziemskiej (Bitcoin full Nodes-in-Orbit – NiO) jako rozszerzenie sieci globalnej, która będzie poza zasięgiem potencjalnych ataków na powierzchni ziemi. Pierwsze mini satelity zasilane energią słoneczną mają zostać wystrzelone w roku 2022.

Multiven – blockchain na usługach IT
System węzlów na orbicie (Nodes-In-Orbit – NIO) będzie komunikował się z infrastruktura naziemną za pomoca protokolów DTN. Żródło: multiven.io

Multiven zdecydowało się na innowacyjny sposób ustalania ceny sprzedaży tokenów w ramach tzw. aukcji holenderskiej (Dutch auction). Polega ona na tym, że na początku zbiera się oferty kupna tokenów od zainteresowanych nabywców wraz z proponowaną przez nich ceną i liczbą. Wygrywa najniższa oferta, z której cena obowiązuje wszystkich zainteresowanych zakupem tokenów.

ALOKACJA TOKENÓW:

  • 10% trafi do sprzedaży publicznej podczas ICO
  • 10% zostanie rozdysponowanych w ramach programów afiliacyjnych i i systemu zachęt
  • 5% posłuży jako wynagrodzenie dla zespołu, doradców, influencerów oraz w ramach grantów i nagród
  • 60,5% tokenów zostanie zachowanych jako rezerwa fundacji

INFORMACJE O ICO:

Okres ICO: 15.05.2019 – 01.01.2020

Nawa i rodzaj tokenu: MTCN, utility (użyteczności)

Cena: 1 MTCN = 1 EUR

Platforma: Ethereum

Soft cap: 10.000.000 EUR

Hard cap: 50.000.000 EUR

Całkowita liczba tokenów: 2 mld

Kraj: Holandia

P.S. Niniejsza prezentacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej i nie stanowi materiału sponsorowanego. Redakcja nie pobrała wynagrodzenia od twórców opisanego projektu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here