Naga MarketsWczorajszego dnia świat kryptowalut obiegła sensacyjna informacja. Strona internetowa Mt. Gox – największej giełdy bitcoinów na świecie – przestała działać. Platforma już od kilku tygodni borykała się z problemami, o których pisaliśmy w „Mt. Gox w dużych tarapatach? BTC wyceniony na 91,5$!”.

Na początku ciężko uwierzyć w informację o zaprzestaniu działalności przez Mt. Gox. Odpowiedzialna była przecież za dokonywanie ponad 50% transakcji na rynku kryptowalut i to właśnie ta, z licznych giełd BTC, cieszyła się największym zaufaniem konsumentów. Nienaganna opinia została jednak nadszarpnięta na początku miesiąca, kiedy z powodu problemów technicznych (między innymi luk w zabezpieczeniach) wstrzymano wypłaty środków i inne transakcje. Z każdym kolejnym dniem inwestorzy zaczęli czuć coraz większą presję i wyprzedawać swoje BTC po mocno zaniżonych kursach – chcąc jak najszybciej uciec z inwestycji. Doprowadziło to do tego, że oferująca do tej pory jedne z najatrakcyjniejszych kursów wymiany giełda Mt. Gox zaczęła drastycznie spadać w dół. Na początku tego tygodnia różnice w wycenie pomiędzy Mt. Gox a przykładowo Bitstampem wyniosły ponad 400$!

Brak rozwiązania problemów technicznych przez ponad trzy tygodnie, informacja o odejściu z Bitcoin Foundation Marka Karpelesa (szefa Mt. Gox) oraz plotki dotyczące przenosin głównej siedziby przedsiębiorstwa sterującego giełdą, również bardzo niekorzystnie wpływały na i tak napiętą już sytuację.

Patrząc na powyższy wykres mtgox/USD od razu widać, że wartość BTC notowała ciągłe spadki praktycznie od początku lutego. kryptowaluta w Mt. Gox osiągnęła ostatecznie poziom poniżej 100 dolarów. Odbiło się to oczywiście negatywnie na cenach bitcoina w przypadku innych giełd. Uśredniona cena BTC wynosi obecnie trochę ponad 450 dolarów. Należy jednak pamiętać, że 20 dni temu było to sporo ponad 800 dolarów. Tak niski poziom wirtualna waluta ostatni raz zanotowała w listopadzie 2013 roku.

Problematyczna pozostaje również inna kwestia – bardzo wielu brokerów i providerów usług finansowych dokonywało wyceny BTC właśnie na podstawie ruchów generowanych w Mt. Gox. Najwięksi rynkowi gracze rozpoczęli już co prawda współpracę z konkurencyjnymi platformami (które zyskują sobie ostatnio ogromną popularność), spora część klientów giełdy nie ma jednak dostępu do swoich środków.

Szefowie pozostałych dużych giełd BTC – między innymi wspomnianego przed chwilą Bitstamp oraz Krakena, BTC China, Circle oraz Blockchain wystosowali oficjalne oświadczenie, które ma chociaż w pewnym stopniu uratować mocno nadszarpnięte przez Mt. Gox zaufanie konsumentów. W dokumencie czytamy między innymi, że rynek kryptowalut dopiero raczkuje i nie da się na nim uniknąć uczestników działających na jego niekorzyść. Przedstawiciele największych giełd zapewniają również, że dołożą wszelkich starań, aby wprowadzić narzędzia pozwalające poprawić bezpieczeństwo i nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here