Naga MarketsWedług danych serwisu CryptoGround, który monitoruje pozostałe portfele niesławnej giełdy Mt.Gox, w dniu wczorajszym doszło do przeniesienia znacznej ilości środków z portfeli giełdy. Mowa o 16,000 Bitcoin (BTC) wartych ok. 144 mln USD i 16,000 Bitcoin Cash (BCH) wartych ok. 21,7 mln USD.


Portfele giełdy Mt.Gox znajdują się pod kontrolą syndyka, Nobuaki Kobayashi, który już kilkukrotnie ujawniał częściowe sprzedaże przejętych kryptowalut. Kobayashi ma za zadanie spieniężyć coiny w imieniu wierzycieli Mt.Gox, z których większość wciąż nie odzyskała utraconych środków. Wczorajszy transfer wywołał więc spekulację, że powiernik majątku przygotowuję się do kolejnej sprzedaży większej ilości monet.

Warto również pamiętać, że przeszłe wyprzedaże z portfeli Mt.Gox zbiegły się ze znacznymi spadkami na rynku kryptowalut. BTC i BCH zostały w dniu wczorajszym przeniesione w wielu partiach po 2000 BTC i BCH na różne adresy. Kwoty BTC zostały następnie skonsolidowane w dwóch transakcjach do pojedynczego adresu BTC, a BCH w czterech transakcjach do pojedynczego adresu BCH.

Inwestor i entuzjasta Bitcoin Alistair Milne, napisał na Twitterze, że społeczność kryptowalut “oczywiście nie wie, czy [przeniesione monety] zostały sprzedane, czy po prostu przeniesione z innego powodu”.

80% udziału w światowym rynku odeszło w zapomnienie

Przypomnijmy, że w momencie szczytowej popularności giełda MtGox odpowiadała za 80% światowego obrotu Bitcoinem. Niespodziewanie w 2014 roku złożyła jednak wniosek o upadłość, sprzeniewierzając 850 tysięcy wirtualnych monet wartych wtedy około 500 milionów dolarów oraz 28 milionów dolarów w gotówce znajdującej się na japońskich rachunkach bankowych. Co ciekawe, do teraz nie udało się odzyskać zdecydowanej większości BTC, które po prostu „wyparowały”. Mark Karpeles – właściciel giełdy – utrzymuje, że nie wie co stało się z aktywami i dochodzi swojej niewinności.

3 marca 2014 roku oskarżony wystosował oficjalne oświadczenie, w którym czytaliśmy:

„Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Nie wiem jak mam przeprosić osoby dotknięte z powodu problemów naszej platformy. 850 tysięcy BTC należących do naszych klientów praktycznie w całości przepadły…”

Za zniknięcie BTC odpowiedzialni mieli być hackerzy, którzy wykorzystali lukę w zabezpieczeniach oprogramowania. Giełdzie rzekomo miało udać się odzyskać 200 tysięcy z całej puli wykradzionych wirtualnych monet.

Ponadto, w kwietniu tego roku Mark Karpelès, były dyrektor generalny Mt.Gox przyznał, że nie chce zysków, które ma otrzymać z postępowania upadłościowego. Zgodnie z japońskimi przepisami dotyczącymi upadłości większość otrzymanych pieniędzy trafi do akcjonariuszy spółki, z których największą jest firma Karpelès Tibanne, która jest właścicielem 88% Mt. Gox.

Wykorzystując portal reddit, Karpelès przeprowadził sesję “Ask me anything.” (zapytaj mnie o cokolwiek). Zainteresowanie było tak ogromne, że odpowiedział on na setki pytań, poczynając od stwierdzenia, że ​​nie chce żadnych pieniędzy, które ma otrzymać, a ponadto planuje rozdać je tym, którzy stracili pieniądze podczas hackowania giełdy w 2014 roku.

“Metody, które wybrałem, aby wyrwać MtGox z jego kłopotów, okazały się niewystarczające, niewystarczająco wykonane lub zupełnie nie takie” – mówi Mark Karpelès. “Nie chcę tego. Nie chcę tego miliarda dolarów. Od samego początku nie spodziewałem się, że otrzymam coś z bankructwa. Fakt, że dziś jest taka możliwość, jest aberracją i uważam, że moim obowiązkiem jest upewnić się, że tak się nie stanie”dodaje.


Chcesz bezpiecznie przechowywać swoje BTC i ETH? Już dziś sprawdź ofertę LUNOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranny przegląd rynków – jastrzębi Bank Japonii
Następny artykułKomentarz walutowy – EBC ostrożny, euro tonie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here