Naga MarketsMt. Gox - gdzie są nasze pieniądze | Kioshi Ota
“Mt. Gox – gdzie są nasze pieniądze” | Kioshi Ota

Wraz ze zniknięciem w tym tygodniu z sieci internetowej giełdy bitcoinów Mt. Gox, rozgorzała dyskusja na temat alternatyw prawnych, z których mogą skorzystać klienci ubiegając się o odzyskanie swoich środków. Cała sprawa jest mocno kontrowersyjna, przede wszystkim z powodu braku odpowiednich przepisów regulujących legalny obrót kryptowalutą.

Co do rynku azjatyckiego, lokalny organ nadzoru finansowego Japanese Financial Serivces Agency (JFSA) w wywiadzie udzielonym dla Wall Street Journal stwierdził, że klienci Mt. Gox nie podlegają pod jego jurysdykcję:

„Bitcoin nie jest walutą, działa jako alternatywa dla walut w tradycyjnym rozumieniu – podobnie jak złoto. FSA jest odpowiedzialna za kontrolowanie usług opartych o waluty. Dlatego też, giełdy BTC nie są przedmiotem naszego nadzoru regulacyjnego.”

Inwestorzy, których środki zostały wchłonięte przez Mt. Gox nie zamierzają jednak próżnować i stworzyli już dużą społeczność, która chce złożyć pozew zbiorowy przeciwko giełdzie oraz Tibbane Co – holdingowi odpowiedzialnemu za obrót wirtualną walutą między innymi w Japonii. Jakiekolwiek działania prawne wymagają jednak zaangażowania międzynarodowych organów ze względu na globalny portfel kliencki Mt. Gox.

Jednym z odpowiedzialnych za przygotowanie pozwu zbiorowego jest Richard Howlett – pochodzący z UK radca prawny. Reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo Selachii LLP kontaktuje się z pokrzywdzonymi klientami giełdy  i zbiera niezbędny materiał dowodowy. Na chwilę obecną firma posiada grupę około 180 ludzi, którzy wyrazili chęć zeznawania i zaangażowania się w sprawę. Howlett powiedział między innymi:

„Nie odkryję Ameryki twierdząc, że najlepsze rozwiązanie prawne w takim przypadku to pozew zbiorowy. Mówimy tutaj o ogromnej grupie ludzi, która ucierpiała finansowo z powodu naruszenia tych samych warunków umowy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wybrać taką formę postępowania sądowego.”

Howlett dodał jednocześnie, że rozwiązanie jest najkorzystniejsze pod względem kosztów całej akcji. Dla indywidualnych inwestorów mogłyby być one zbyt wysokie. W przypadku składania pozwu zbiorowego wydatki rozkładane są na zdecydowanie większą grupę osób.

„Zanim zdecydujemy w jaki sposób będziemy chcieli postępować z pozwem, musimy zebrać jak najwięcej informacji od jak największej grupy pokrzywdzonych inwestorów. Dane pobierane będą od każdego klienta Mt. Gox, który chce z nami współpracować – mowa tutaj o danych osobowych, kraju pochodzenia, zainwestowanych pieniądzach oraz oczekiwanym zadośćuczynieniu. Sam proces zostałby natomiast wszczęty w Japonii. Niezbędne jest szybkie działanie i uzyskanie nakazu zamrożenia środków Mt. Gox, ich filii, akcjonariuszy oraz dyrektorów.” – tłumaczył Howlett.

Przedstawiciel Selachii LPP w tak wczesnej fazie dochodzenia i zbierania informacji nie chciał jednoznacznie stwierdzić, czy Mt. Gox dopuściła się działalności przestępczej, czy też rzeczywiście padła ofiarą hackingu. Fakt, że giełda zdecydowała się wyłączyć swoją stronę, zamknąć biura oraz usunąć wszelakie kanały mediów społecznościowych jest jednak wyraźnym dzwonkiem alarmowym.

Howlett ostrzega, że z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych na świecie oraz w samej Japonii, Mt. Gox może wyjść z całej sytuacji obronną ręką:

„Jako, że nie istnieją żadne konkretne regulacje prawne odnośnie BTC, pozew zbiorowy może mieć miejsce jedynie z powództwa cywilnego. Samo Mt. Gox ma natomiast ogromne szanse, aby skorzystać z braku odpowiednich przepisów i nawet bez podania jakichkolwiek wyjaśnień uniknąć konieczności zwrócenia inwestorom ich pieniędzy, omijając jakiekolwiek kary i sankcje.”

Sytuacja na razie nie wygląda korzystnie. Wszystko jest jednak we wczesnym stadium – na pewno będziemy informować Was o jakichkolwiek postępach w sprawie Mt. Gox i utraconych przez inwestorów BTC.

Źródło: dcmagnates.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here