Naga MarketsMt. Gox - gdzie są nasze pieniądze || Kioshi Ota
“Mt. Gox – gdzie są nasze pieniądze” || Kioshi Ota

O ile wszystko wskazywało na to, że sprawa Mt. Gox powoli zaczyna ucichać a sytuacja na rynku BTC i alternatywnych kryptowalut wracać do normy, wczorajszego wieczora świat wirtualnego pieniądza znowu zatrząsł się w posadach.

Na oficjalnym blogu Marka Karpelesawłaściciela giełdy Mt. Gox, z której zniknęło kilkaset tysięcy BTC – pojawił się post zawierający szereg poufnych informacji dotyczących serwisu. Co prawda nie znalazły się tam dane użytkowników, ich loginy lub hasła, jednak nieznani sprawcy udostępnili szereg zapisów transakcji. Wynika z nich, że Mt. Gox wcale nie musiał paść ofiarom oszustwa a zdeponowane pieniądze zostały po prostu ukradzione przez Karpelesa.

Oprócz wpisu na blogu najbardziej kontrowersyjnej osoby na rynku BTC w ostatnich tygodniach, informacja na temat wycieku pliku z danymi pojawiła się również w serwisie Reddit – co więcej z oficjalnego konta Karpelesa. Ma to być jasnym sygnałem, że ktoś przejął należące do niego hasła oraz dane logowania.

Pośród danych, które wyciekły znalazło się między innymi podsumowanie sald rachunków Mt. Gox. To właśnie ta informacja budzi najwięcej kontrowersji – z zapisów kont wynika bowiem, że znajdowało się się na nich ponad 951 tysięcy BTC oraz kwoty w kilkunastu różnych walutach (w tym aż 1,6 miliona w PLN).

Łącznie na kontach giełdy zdeponowanych było więc 19 milionów BTC. Zniknąć miało z nich natomiast 18,5 miliona wirtualnych pieniędzy co powoduje, że niewiadomo gdzie podziało się 501 775 kryptomonet. Dane te więc nijak mają się do raportowanych przez Mt. Gox, zaginionych 740 tysięcy BTC. Czy Mark Karpeles po prostu spieniężył wcześniej ponad 240 tysięcy bitcoinów?

716MB wykradziomnych danych

Paczka danych udostępniona przez nieznanych sprawców na blogu Karpelesa liczy około 716 megabajtów i może znaleźć w niej między innymi:

-pliki CSV będące zapisem transakcji prowadzonych na giełdzie z podziałem na partnerów biznesowych i miesiące
-stany prawie 200 tysięcy rachunków wraz z datami ostatniego dostępu do konta
-narzędzia księgowe i systemu zarządzania biznesem internetowym
-rozbudowany życiorys Marka Karpelesa od 2010 roku oraz dokładny adres zamieszkania

Po tym incydencie na pewno coraz mniejsza liczba inwestorów będzie wierzyła w dobre intencje właściciela Mt. Gox.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here