Naga MarketsMPC, Carney i instrukcje wyprzedzające. / 04.07.2013
www.a-w-i-p.com

Już dziś posiedzenie Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii. Jednak dzisiejsze posiedzenie będzie inne niż poprzednie z uwagi na zmianę w fotelu przewodniczącego. Pałeczkę w tej sztafecie przejął od Mervyn’a King’a Mark Carney, były gubernator Banku Kanady. Guardian żartobliwie pisze, że pierwsze dni w pracy powinno się spędzić na poznawaniu biura, nauce obsługi telefonu i znalezieniu fotokopiarki, byle tylko się nie wychylać. Natomiast Carney zaprosił telewizję na konferencję i zawrzały spekulacje na temat ewentualnych niespodzianek z jego strony. Nowy przewodniczący  z pewnością będzie musiał zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Jest to nowa osobowość i choć kierował wcześniej Bankiem Kanady, to jednak wiele jest różnic w polityce tych dwóch banków oraz w sytuacji gospodarczej i finansowej Kanady i Wielkiej Brytanii.

Analitycy spodziewają się, że stopy procentowe i wartość programu skupu aktywów pozostaną niezmienione. Zwraca się uwagę na bardzo dobry wynik PMI w usługach, co może wstrzymać  komitet przed ewentualnym luzowaniem. Jeśli natomiast pojawią się jakieś niespodzianki, to najprawdopodobniej w oświadczeniu komitetu. Podobno Carney ma wprowadzić do praktyki MPC tzw. “instrukcje wyprzedzające” (“forward guidance”). Jest to narzędzie stosowane m.in. przez FOMC w celu oswajania rynków z przyszłymi planami w polityce monetarnej. A zatem nawet jeśli nic nie zmieni się w sytuacji bieżącej, to wspomniane instrukcje mogą zaskoczyć rynek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mimo świetnego wyniku PMI warto zwrócić uwagę na zagrożenia dla gospodarki, m.in. spadające dochody gospodarstw domowych oraz wzrost deficytu w handlu zagranicznym. Ponadto wydarzenia natury globalnej również mogą wykoleić brytyjskie ożywienie gospodarcze. M.in. zapowiedź, że Fed będzie kończył QE spowodowało wyprzedaż Giltów i skok ich rentowności. Pojawiają się obawy, że dotychczasowa polityka monetarna banków centralnych doprowadziła do rozdmuchania największej bańki obligacji rządowych w historii. Rządy wydają pieniądze bez opamiętania, a banki centralne, by ratować sytuację, zmuszone były do skupowania ich długu. Zapewne Mark Carney będzie jednym z tych, którzy będą musieli się z tym problemem uporać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here