Naga MarketsMożliwość tokenizacji personalnej. Wywiad ze Szczepanem BentynemTokeny personalne to trend, który pojawił się już kilka lat temu, a jednym z jego największych propagatorów i jednocześnie jedną z pierwszych stokenizowanych osób w Polsce jest Szczepan Bentyn. Właśnie z nim rozmawialiśmy na temat tajników tokenizacji personalnej.Przede wszystkim, zaproszonego gościa spytaliśmy o to, czym właściwie jest token personalny w ujęciu technologicznym. Czy jego “osobowy” charakter sprawia, że czymś różni się od innych?

– Jest to jednorodny token, podobnie jak większość tokenów dostępnych na rynku. Różni się tym, że w kontrakcie na blockchainie są dane osobowe: imię i nazwisko danej osoby, żeby token ten był identyfikowany z emitentem. – stwierdził Sczepan Bentyn.

Jak się okazuje, tokeny personalne są zgodne ze standardami branżowymi:

– Token sam w sobie jest zgodny ze standardem ERC20. Można go używać ze wszystkimi aplikacjami, portfelami, które są zgodne z tym standardem. – dodał.

Dopytaliśmy także o to, czy tokenizacja personalna to zjawisko nowe, czy może podobne trendy pojawiały się już wcześniej.

– Prekursorzy istnieli nawet zanim istniał blockchain, np. ludzie, którzy wystawili swoje akcje i sprzedawali je, nawet próbowali notować je na giełdach i to w różnych częściach świata. W niektórych powieściach science-fiction pojawiał się ten motyw tokenizacji ludzi, ale bardziej w rozumieniu udziału w kimś, m.in. słynna powieść “Incorporated Man”, czy nawet odcinki “Czarnego Lustra”, które idą w tym kierunku. Zatem, ta koncepcja jest obecna w literaturze i sztuce już od jakiegoś czasu i stara się teraz wchodzić w naszą codzienna rzeczywistość. – zaznaczył Szczepan Bentyn.

Nasz rozmówca wymienił kilka przykładów tokenizacji personalnych, o których było najgłośniej w ostatnim czasie.

Jednym z najciekawszym przykładów, oprócz tego z naszego podwórka, gdzie Rahim Blak poddał się próby stokenizowania siebie jako przedsiębiorcy, wypłacenia dywidendy, to mamy przykład zza oceanu. Jeden z graczy z pierwszej ligi NBA stokenizował się i sprzedawał w formie tokenów udział w swoim konktrakcie, który podpisał z NBA i wypłaca z tego swoim tokenariuszom zyski. Mowa tu o Spencerze Dinwiddie. Mamy także Alexa, jednego z influencerów w branży krypto, który stworzył dla posiadaczy tokenów DAO, czyli zdecentralizowanej organizacji, która głosuje, czy jego nawykiem powinno być to, że biega codziennie 5km, czy że jada tylko wegetariańskie jedzenie. Także jest pełne spektrum tego, czym te tokeny mogą być i tak naprawdę jako świat uczymy się czym one mogą być i co może stanowić o ich wartości.

Więcej o tokenach personalnych, ich rozwoju i spodziewanej przyszłości w rozmowie, do której odnośnik znajduje się u góry artykułu.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here