Naga MarketsMożliwość szybkiego zysku przyciąga inwestorów. Dynamiczny wzrost obrotów na New ConnectNCIndex – indeks zrzeszający największe spółki z NewConnect dynamicznie zyskuje w ostatnich miesiącach. Inwestorzy zachęceni dynamicznymi wzrostami na notowaniach spółek gamingowych i okołomedycznych inwestują coraz więcej środków na “małej giełdzie”. Giełda Papierów Wartościowych opublikowała szczegółowy raport ze statystykami z parkietu NewConnect.

  • Skokowy wzrost obrotów na NewConnect. W pierwszych czterech miesiącach 2020 r. 2,44 mld zł. przy zaledwie 1,44 mld zł. w całym 2019 r. 
  • Biomaxima liderem w rankingu spółek z największymi obrotami. Tylko w kwietniu wyniosły one blisko 240 mln zł. 
  • Z grona największych spółek z NCIndex, w 2019 r. najmocniej wzrastały walory Biomaximy (587%), oraz JRHolding (252%). 

Zobacz również: Inwestorzy indywidualni zainwestowali w kwietniu na GPW o 70% więcej niż w ubiegłym roku

NCIndex osiągnął poziom z 2017 roku. Spadki z marca odrobione z nawiązką

Od początku 2020 roku mała giełda cieszy się olbrzymim zainteresowaniem inwestorów. Indeks w tym roku zyskał już blisko 50%, podczas gdy główny warszawski indeks giełdowy WIG 20 stracił w analogicznym okresie ponad 20%. Większość ze spółek wchodzących w skład NCIndex zanotowała w tym roku bagatela trzycyfrowe wzrosty. Poniżej wykres pokazujący notowania indeksu zrzeszającego największe podmioty z NewConnect z ostatnich 5 lat.

NCIndex na poziomach z 2017 roku. Źródłó: stooq.com

W ostatnich miesiącach pojawiła się pewnego rodzaju moda na branże dominujące na małej giełdzie. W związku z pandemią koronawirusa rosną spółki okołomedyczne, a ograniczenia w wychodzeniu z domów zwiększyły zainteresowanie grami komputerowymi, co przeniosło się na wzrost wolumenów u producentów gier.

Silne wzrosty na NewConnect były poparte wzrostem obrotów. W ciągu pierwszych miesięcy 2020 r. wyniosły one ponad 2,4 mld zł. i była to wartość większa niż w całym roku począwszy od 2011 r. aż do 2019 r.

Suma obrotów spółek z NC w latach 2007-2020 (mld. zł). Źródło: opracowanie własne

Zobacz również: Biedronka rośnie dzięki pandemii. Dyskont w I kw. sprzedał towary o wartości 15 mld zł

Największe obroty na walorach Biomaximy, Medcampu oraz InnoGene

W samym tylko kwietniu, Biomaxima – spółka z sektora okołomedycznego zanotowała obroty na poziomie 240 mln zł. Duże obroty zaobserwowano również na walorach MedCamp (90,6 mln zł.) oraz InnoGene (85,3 mln. zł), każda z tych spółek zyskała niewątpliwie na pandemii koronawirusa.

Spółki z małej giełdy notujące największe obroty w kwietniu 2020 r. Źródło: opracowanie własne

Dla porównania, w kwietniu 2020 r. aż 20 ze spółek notowanych na małej giełdzie przekroczyło obroty na poziomie 20 mln zł, a w analogicznym okresie ubiegłego roku była to zaledwie jedna spółka.

Spektakularne wzrosty Biomaxiy, JRHolding oraz CreepyJar

Zestawiając Spółki z największym wpływem na NCIndex, notowania każdej z nich są nad kreską.Największy udziałowiec w głównym indeksie małej giełdy – Bloober – zyskał aż 110%. Najbardziej zyskały walory Biomaximy – 587%! Świetnie radzą sobie również walory JRHolding (+252%) oraz CreepyJar (+212%).

Zestawienie stóp zwrotu dla największych spółek z największym wpływem na NCIndex. Źródło: opracowanie własne

Należy jednak pamiętać, że tak dynamiczne wzrosty nie będą trwały wiecznie. Kolejni inwestorzy są przyciągani magicznymi wręcz wzrostami, które są jednak bardzo charakterystyczne dla bańki spekulacyjnej. Może się okazać, że kiedy hossa się skończy, na rynku nie będzie wystarczającej płynności i inwestorzy posiadający większe pakiety akcji mogą mieć problem z ich sprzedażą po satysfakcjonującej cenie.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here