Naga MarketsUpadek LTCM rzuca ekonomię na kolana

Jeden z najbardziej zapamiętanych i wręcz nieprawdopodobnych cytatów jaki usłyszałem w całej mojej karierze handlowej został opublikowany w prasie po uratowaniu przez Rezerwę Federalną jednego z największych na świecie funduszy hedgingowych .

Long Credit Credit Management (LTCM) był funduszem hedgingowym o wartości zbliżonej do 130 mld USD, gdy prawie upadł w 1998 roku. W Rezerwie Federalnej sądzono, że gdyby pozwolono mu upaść, efekt domina który by to spowodowało, doprowadziłby do załamania się całego systemu finansowego. Wielkość funduszu zrodziła wtedy pytanie w szerszym kontekście czy powinien istnieć jakiś limit kapitałowy dla pojedynczego funduszu?LTCM zostało stworzone przez tradera z Wall Street i dwóch laureatów Nagrody Nobla, którzy postanowili zostać legendami, ale udało im się tylko zaznać niesławy. John Meriwether był traderem w Solomon Brothers, dołączył do niego Myron Scholes i Robert Merton.

Cały fundusz był uruchomiony w tajemnicy. Inwestorzy musieli dokonać minimalnej inwestycji w wysokości dziesięciu milionów dolarów blokując go na trzy lata. Mimo tych ograniczeń inwestorzy garneli się do inwestycji. Wszyscy trzej zarządzający byli bardzo doświadczeni w obrocie instrumentami pochodnymi i osiągali ponadprzeciętne zyski. LTCM szczycił się spektakularnymi rocznymi zwrotami w wysokości 42,8 procent w 1995 r. I 40,8 procent w 1996 r.

Rosyjska dewaluacja i niewypłacalność powodują załamanie rynku

W 1998 r. Rosja oświadczyła, że dewaluuje rubla i nie wywiąże się ze swoich obligacji. Takie wydarzenie nie mieściło się w założeniach polityki zabezpieczeń (hedging) LTCM. Dow spadł o 20%, a rynki europejskie średnio o 35%. To wywołało reakcję łańcuchową, a do sierpnia LTCM straciło 50% wartości swoich inwestycji z powodu ogromnego lewaru, jaki mieli na swoje transakcje.

Bear Stearns, nieistniejący już bank inwestycyjny, zadał ostateczny cios nadziejom na przetrwanie LTCM. Wezwał on do zapłaty należnych mu pięćset milionów płatności, a LTCM nie był już w stanie znaleźć gotówki.

Przewodniczący Fed Alan Greenspan był tak bardzo zaniepokojony możliwym wpływem upadku LTCM na rynek finansowy, że zwołał posiedzenie zarządu, a nowojorski prezydent Fed William McDonough zdołał przekonać 15 banków, aby zapewniły pomoc w wysokości blisko czterech miliardów dolarów. Na przestrzeni lat pojawiały się liczne opracowania i rozprawy na ten temat, a generalny konsensus jest taki, że akcja ratunkowa była reakcją odruchową i nie uzasadnioną, ponieważ Warren Buffett zaproponował, że wykupi akcjonariuszy za “zaledwie” dwieście pięćdziesiąt milionów dolarów.

Cytat i niedoszacowne ryzyko

Gdy uzgodniono dofinansowanie upadającego funduszu, jeden z partnerów LTCM spytał – cyt: “czy to oznacza, że możemy teraz sobie wypłacić świąteczną premię?” Zespół zarządzający LTCM przyznał sobie Bonus Świąteczny w wysokości pięćdziesięciu milionów dolarów. Nie ma oficjalnych informacji jak brzmiała odpowiedź komisji ani czy wypłata doszła do skutku… Ta pierwsza prawdopodobnie nie nadaje się do druku, a druga była niedorzeczna!

Wraz z moimi kolegami z banków spoza USA, śledziliśmy ten dramat z daleka. Było poczucie odrębności i przekonanie, że “tu takie coś nie mogłoby się zdarzyć”. Jak bardzo byliśmy wtedy w błędzie…

Głównym skutkiem tego całego wydarzenia jest to, że banki zaczęły się prześcigać w zwiększaniu ryzyka, które doprowadziło do kryzysu finansowego w 2008 roku. Banki, być może nieświadomie, podejmowały znacznie większe ryzyko, wiedząc, że w razie kłopotów z wypłacalnością zostaną wykupione przez Fed, ponieważ są “zbyt duże, aby upaść”. FED ustanowił niebezpieczny precedens, który w pewnym stopniu zniszczył spuściznę Alana Greenspana.

Rok 2008 jest wciąż stosunkowo świeżym wspomnieniem, ale byłem świadkiem tego z zupełnie innej strony, jakiej? – opiszę jutro.

Wszystkie teksty możesz śledzić pod tagiem “wspomnienia tradera”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here