Naga MarketsMostostal Zabrze z rekordowym kontraktem wartym 400 mln zł. Analiza Fundamentalna Konrada KsiążakaMostostal Zabrze to polska firma przemysłowa, która działa m.in. w branży energetycznej. Na początku bieżącego roku podpisała ona rekordowy kontrakt wart blisko 400 mln zł, który przełożył się na mocny wzrost giełdowej wyceny. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, w ostatnich trzech latach sytuacja finansowa spółki jest dobra, jednak widać tu marazm.Rekordowy kontrakt grupy Mostostal Zabrze

Grupa Mostostal Zabrze jest grupą przemysłową prowadzącą działalność produkcyjną, inżynierską, budowlaną i montażową z dużym udziałem eksportu, w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, hutniczym, ochronie środowiska i energetyce zawodowej, kompleksowej budowy obiektów użyteczności publicznej, począwszy od projektowania po oddanie obiektu i instalacji do użytkowania.

Zobacz również: Nad WIG20 i sWIG80 nadciąga korekta? Komentuje Marcin Tuszkiewicz

– Spółka, która rocznie robi mniej więcej 600 mln zł przychodu, tak to było ostatnio, podpisała list intencyjny z inną spółką, z którą już od dawna współpracuje, na kwotę bardzo wysoką, bo mówimy o 60% wartości przychodów grupy za rok 2019, czyli okolic 400 mln zł. Na tę informację od razu kurs poszedł do góry. Oczywiście to ma być kontrakt na kilka lat, ale myślę, że informacja bardzo pozytywna. – wskazuje Konrad Książak.

Stabilizacja zysków

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, zauważyć można, że w ostatnich latach przychody ze sprzedaży ustabilizowały się na poziomie delikatnie powyżej 600 mln zł. Jednocześnie nie ma tutaj trendu wzrostowego, a wręcz wypomnieć można, że dawniej (np. w 2011) spółka zbliżała się w okolice 1 mld zł przychodu.

Stabilizacja w ostatnich latach ma miejsce również w przypadku zysków netto. Te bowiem wynoszą powyżej 10 mln zł, choć w 2018 wyniosły one dokładniej 11,07 mln zł. Jednocześnie zauważyć można stratę w wysokości prawie 80 mln zł za rok 2017, czy też blisko 23 mln straty w 2016. W ostatnich latach nastąpiła więc poprawa, niemniej spółka miała również wyraźnie słabsze okresy.

– Jeżeli chodzi o same finanse, to tutaj ciężko się do czegokolwiek przyczepić, ze względu na to, że 3 ostatnie lata mniej więcej ten sam zysk i te samy przychody. Jak już mamy się przyczepiać na siłę, to może fakt, że nie ma tutaj znaczącego rozwoju, jeżeli chodzi o te lata, bo jednak jest mniej więcej stagnacja. W 2017 bardzo duża strata, ale tam też były odpisy. – podkreśla Konrad Książak.

Dobry pierwszy kwartał

Pod względem wyników finansowych pozytywnie wyróżnia się pierwszy kwartał 2021 roku. W okresie tym przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 160 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 131,75 mln zł, tak więc mowa tutaj o wzroście 21,44% kwartał do kwartału.

Zdecydowanie lepiej prezentuje się również zysk netto grupy, gdyż ten wzrósł z 2,15 mln zł w 1 kwartale 2020 do ponad 2,60 mln zł w 1 kwartale 2021, co oznacza wzrost o 20,93% kwartał do kwartału. Jednocześnie jak słyszymy na antenie Comparic24, szansa na to, że spółka wkrótce osiągnę jeden z celów swoje planu rozwoju (czyli 20 mln zł zysku na rok) jest nieduża.

Biorąc pod uwagę dywersyfikację geograficzną, to wskazać należy na spore wahania pomiędzy poszczególnymi okresami. Obecnie jest to poziom blisko 50% przychodów uzyskanych w Polsce, choć rok wcześniej było to jedynie 43%. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy, natomiast trzecim rynkiem zbytu dla spółki jest Finlandia.

Mocne odbicie kursu

Przyglądając się giełdowej wycenie Mostostalu Zabrze, wskazać należy na wyraźny wzrost wyceny w trakcie ostatniego roku. Na początku 2020 roku cena pojedynczej akcji wynosiła nieznacznie powyżej 0,6 zł,  natomiast w trakcie marcowego załamania poziom ten spadł do 0,5 zł. W kolejnych miesiąc spółka wyraźnie zyskiwała, czego efektem było osiągnięcie poziomu 1 zł na akcje początkiem grudnia 2020.

Mostostal Zabrze z rekordowym kontraktem wartym 400 mln zł. Analiza Fundamentalna Konrada Książaka
Notowania spółki Mostostal Zabrze w latach 2019-2021. Źródło: Stooq.pl

Mocny wystrzał nastąpił natomiast początkiem stycznia. Wtedy to notowania spółki osiągnęły poziom 1,5 zł za walor, co jest efektem podpisane kontraktu, którego wartość wynosi 60% przychodów spółki za rok 2019, więc ok. 400 mln zł.

Patrząc z nieco szerszej perspektywy, zauważyć można, że obecne poziomy są niższe o ok. 1 zł niż te obserwowane jeszcze w 2015 roku. Równocześnie jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w szczytowym momencie akcje Mostostalu Zabrze warte były ponad 20 zł, jednak miało to miejsce jeszcze w latach 90. XX wieku.

Z kolei pod względem dywidendy spółka do krezusów się nie zalicza, ponieważ de facto tej dywidendy nie ma. Historycznie epizod ten miał miejsce dwukrotnie (za rok 2010 i 2014), jednak biorąc pod uwagę staż spółki i giełdową wycenę, to w praktyce spółka do dywidendowych absolutnie nie należy.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykresy bitcoin | notowania orlen | s&p notowania | biomed lublin kurs akcji | playway notowania | mercator giełda | platforma forex |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here