Naga Markets

Mostostal Zabrze – omówienie wyników za 2Q2022Mostostal Zabrze podał dobre wyniki za 2Q22. Zawdzięcza je wysokiej kontraktacji, strategii redukcji ryzyka, stabilizacji cen części surowców i kosztu płac oraz niższym, bo zakontraktowanym wcześniej cenom energii elektrycznej. Realizowana przez spółkę strategia redukcji ryzyka odnosi się głównie do pozostawienia po stronie kontrahentów ekspozycji na zmiany cen stali, poprzez indeksację wynagrodzenie lub pozostawienie dostaw stali po stronie zleceniodawcy.

Mostostal Zabrze po wynikach za drugi kwartał

Przedstawione wyniki są bliskie naszym prognozom przedstawionym 28 lipca. Największa poprawa wyników w ujęciu r/r nastąpiła w segmencie Realizacje przemysłowe i projektowanie. Jego przychody wzrosły o 42% r/r, co w dużym stopniu jest efektem realizacji m.in. dużego kontraktu dla BASF Schwarzheide na prefabrykację i montaż instalacji chemicznej. Mimo dużej wartości kontraktu, pozwala on na uzyskiwanie marż na wysokim poziomie, a zarząd oczekuje że mogą być one nawet poprawione. Wypracowany wynik operacyjny segmentu wyniósł 7,3 mln PLN vs strata 0,3 mln PLN przed rokiem.

Ponadto na tak znaczący wzrost wpływ miała poprawa wyników w dwóch mniejszych spółkach wchodzących w skład segmentu, a mianowicie MZ Biprohut i MZ Elektro. Pierwsza z nich wykonuje prace projektowe i obecnie korzysta z koniunktury, a druga jest spółką młodą, która wchodzi w fazę generowania dodatnich wyników. Również w segmencie Budownictwo ogólne i inżynieryjne przychody wzrosły w imponującym stopniu, bo o 30% r/r.

Źródło: Biuro Maklerskie Banku Millennium
Źródło: Biuro Maklerskie Banku Millennium

Wynik operacyjny, mimo że wysoki, bo wynoszący 8,5 mln PLN, był też niższy o 6% w ujęciu r/r. Zarząd tłumaczy to efektem wysokiej bazy, gdyż w 2Q21 spółka rozliczała kilka dużych kontraktów. Wynikało to z konserwatywnego podejścia do księgowania zysków w trakcie realizacji kontraktów oraz wykazania wyraźnie wyższej marży na ich zakończenie, skoro okoliczności na to pozwoliły.

Na niższej marży, niż średnia dla segmentu, realizowany jest też duży kontrakt budowy spalarni śmieci dla POSCO Engineering & Construction. Segment Konstrukcje maszynowe wypracował przychody wyższe o 21%, a zysk operacyjny o 61%. Zadziałał mechanizm indeksacji cen stali, przy jednoczesnej względnej stabilizacji pozostałych kosztów. Klientami segmentu są duże międzynarodowe koncerny, co zmniejsza ryzyko spadku zamówień. Zarząd jednak uprzedza, że czynnikiem podnoszącym ryzyko są nawet kilkukrotne wzrosty cen energii, które dotknął spółę od początku 2023r.

Otwartą pozostaje bowiem kwestia, w jakim stopniu uda się je przenieść na klientów. Pozycje finansowe były wyższe od odnotowanych przed rokiem, co jest gównie efektem wyższych stóp procentowych. Ponieważ jednak spółka jednocześnie korzysta z kredytów, ale też utrzymuje pozycję gotówkową, wpływ ten w ujęciu netto nie był znaczący. Relatywnie wysoka stopa podatku dochodowego wynika z rozliczeń międzynarodowych i w drugiej połowie roku powinna być niższa.

Materiał został przygotowany przez Biuro Maklerskie Banku Millennium w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Autor poleca również:

XTB

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar notowania | alior akcje kupno | pkobp giełda | cena akcji stalprodukt | kantorowy kurs dolara | lotos giełda | biomed gpw |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs funta spadł o 34 gr.! Dolar potaniał o 12 gr., a euro o 10 gr. Co dalej z kursami walut
Następny artykułCena srebra kontynuuje wrześniowe odbicie. COMEX pod ścianą – Run na fizyczne srebro blisko
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here