Naga MarketsRosyjskie budynki nocąMoskwa: blockchainowy system do głosowania ma luki. Do takich wniosków doszedł francuski ekspert ds. kryptografii. Wybory oparte na platformę mają odbyć się we wrześniu.

Notatka opublikowana pod tytułem „Złamanie schematu szyfrowania w moskiewskim internetowym systemie głosowania” jest autorstwa Pierricka Gaudry’ego z francuskiej rządowej instytucji naukowej CNRS.

Moskwa się nie popisała

Przypomnijmy, że mieszkańcy Moskwy mają wybierać dzięki systemowi deputowanych do moskiewskiej Dumy już 8 września. Program ma jednak luki:

“Można go zhakować w około 20 minut przy użyciu standardowego komputera osobistego i przy użyciu tylko bezpłatnego oprogramowania, które jest publicznie dostępne. Dokładniej, możliwe jest obliczenie kluczy prywatnych na podstawie kluczy publicznych. Po ich poznaniu wszelkie zaszyfrowane dane można odszyfrować tak szybko, jak są tworzone.”

Od razu uspokoimy fanów blockchaina – to nie sieć Ethereum, na bazie której oparto program, jest wadliwa. Gaudry zauważa, że szyfrowanie stosowane w systemie jest odmianą ElGamal i wykorzystuje klucze o wartości „mniejszej niż 256 bitów”. I tu jest pies pogrzebany.

Moskwa zapewnia zaś:

“Wybory elektroniczne gwarantują całkowitą anonimowość i tajność głosowania. Nikt nie może powiązać wyboru elektronicznego z nazwiskiem wyborcy.”

Francuski ekspert uważa coś zupełnie innego. Jego zdaniem system skonstruowany w taki sposób umożliwi rozszyfrowanie, kto głosował na jakiego kandydata. Tajność jest więc znikoma i raczej zniechęca do brania udziału w takich przedsięwzięcia.

Co teraz?

Rosjanie przyznają, że system był przedmiotem „publicznego testu włamania” pod koniec lipca. Miał wykazać wszelkie luki. Jak widać, nie udało się ich odkryć.

Gaudry – jak twierdzi – skontaktował się z zespołem Departamentu Informatyki w Moskwie. Klucze kryptograficzne mają wkrótce zostać uaktualnione do 1024 bitów.

Moskwa byłaby jednym z pierwszych miejsc, gdzie próbowano by głosować za pomocą blockchainowego systemu do głosowania. W maju pisaliśmy też o polskim startupie iVoting. ego twórcy uważają, że “ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i decydowania.” Dlatego aplikacja iVoting umożliwi głosowanie w budżecie obywatelskim, ale też dodatkowe funkcje takie jak: budowanie lokalnego rynku towarów i usług, wspieranie walut lokalnych czy premiowanie aktywności obywatelskiej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here