Naga MarketsREQ_2_p_2013_city_tab_bdorogomilovskaya
Photoshop? Nie, to Moskwa City!

Kompleks Moskwa City to ekskluzywna moskiewska dzielnica finansowa, której zbudowanie kosztowało 12 mld dolarów. Znaleźć można w niej aż cztery z pięciu najwyższych budynków w Europie. Góruje nad nią Mercury City Tower – liczący 339 metrów drapacz chmur. Na papierze Moskwa City wygląda imponująco, co z tego, skoro powierzchnia biurowa jest w większości niewykorzystana?


Rosyjscy komentatorzy porównują Moskwa City do postrzegania Rosji na arenie międzynarodowej. Z zewnątrz wygląda na olbrzymie imperium, piękne, lśniące i potężne. Jeśli się jednak bliżej przyjrzeć, można zauważyć, że to tak naprawdę makieta, za którą kryje się pustka i zmarnowane pieniądze.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według Blackwood – jednej z największych firm zajmujących się doradztwem w sprawach nieruchomości – 45% powierzchni użytkowej w Moskwa City stoi pusta. Nie brzmiałoby to tak źle gdyby nie fakt, że jeszcze parę miesięcy temu tylko jedna trzecia kompleksu nie była zagospodarowana. Wygląda na to, że korporacje uciekają z Moskwy, zamiast do niej przyjeżdżać. New York Times określił w jednym z artykułów dzielnicę jako “kosztujące 12 miliardów dolarów przypomnienie problemów gospodarczych narodu”.

[pullquote]Putin najbogatszym człowiekiem na świecie – majątek o wartości $200 miliardów [/pullquote]Powstanie dzielnicy finansowej zostało zaplanowane we wczesnych latach 90., gdy Rosja powstała po upadku Związku Radzieckiego. Długo jednak nie rozpoczynano budowy, pierwszy budynek zakończono dopiero w 2001 roku. Rozmachu budowa nabrała w ciągu ostatnich lat, co ciekawie wygląda w świetle ostatnich problemów gospodarczych Rosji i słabnącego rubla. Szybko doszło do odpływu przedsiębiorstw zainteresowanych wynajmem biura w Moskwa City.

Kryzys sprawił, że o Moskwa City przestaje pełnić funkcję pierwotną funkcję. 58% nowych firm wynajmujących powierzchnię biurową nie należy do sektora finansowego. W budynkach można znaleźć siedziby przeróżnych firm oraz miejsca oferujące nietypowe usługi, chociażby pełnoprawny hostel (z ceną łóżka od 70 zł za dobę) czy mieszczące 6000 osób kino.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here