Naga MarketsBez wątpienia jednym z najpopularniejszych tematów ostatnich dni, tygodni a nawet i miesięcy są kryptowaluty. Z jednej strony mówi się o ich ponadprzeciętnej zmienności (najpierw o wzrostach, teraz o spadkach), z drugiej zaś o kradzieżach i atakach hakerskich, potencjalnych regulacjach oraz…tworzeniu narodowych kryptowalut. 


W ubiegłym miesiącu Rada Federalna Rządu Szwajcarii zwróciła się o przedstawienie sprawozdania na temat ryzyka i możliwości wprowadzenia waluty cyfrowej wspieranej przez rząd. Pomysł stworzenia krajowej kryptowaluty zaproponował już w lutym Romeo Lacher, prezes szwajcarskiej giełdy SIX. Powiedział on wówczas, że “e-frank pod kontrolą banku centralnego byłby korzystny dla gospodarki.”Tymczasem dyrektor zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), Thomas Moser powiedział podczas konferencji Crypto Valley w Zug, że kryptowaluty i technologia blockchain są zbyt prymitywne, by można było rozważyć emisję waluty cyfrowej wspieranej przez państwo. Porównał on blockchain w swoim obecnym stanie z “bezużyteczną innowacją” płyt kompaktowych (CD): “Coś podobnego musi się zdarzyć z bitcoinem. Ludzie przestawią się na coś nowego tylko wtedy, gdy będzie to działać lepiej lub taniej”.

Moser, który został powołany do zarządu szwajcarskiego banku centralnego w 2010 roku, przyznał, że technologia blockchain ma potencjał, ale nie w obecnej formie. Trzeba by ją udoskonalić. Biorąc pod uwagę aktualny stan technologii nie może on sobie wyobrazić w najbliższym czasie powstania narodowej kryptowaluty.

Warto jednak dodać, że na tej samej konferencji inny członek Szwajcarskiej Rady Federalnej, Johann N. Schneider-Ammann przyznał, że pewnego dnia blockchain “przeniknie do naszej całej gospodarki”. Stwierdził on także, że w tym momencie Szwajcaria nie ma wystarczającej wiedzy na temat nowych technologii, ich potencjału i ryzyka, zauważając, że decydującym czynnikiem będzie nacisk na edukację techniczną:

“Musimy jeszcze bardziej położyć nacisk na cyfryzację i technologię w szkołach. Potrzebujemy więcej specjalistów IT (nie wspominając o ekspertach Blockchain). Potrzebujemy więcej projektów badawczych i profesorskich w tej dziedzinie.” – dodał.

Przypomnijmy także, że Szwajcaria została uznana za kraj przyjazny kryptowalutom i technologii blockchain. Według badania przeprowadzonego w ramach konferencji Blockchain Conference BlockShow Europe 2018, kraj ten znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu krajów europejskich pod względem liczby firm zajmujących się technologią blockchain.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSAXO BANK: Meksyk gotowy na dalsze zwycięstwa pomimo potencjalnej wojny handlowej
Następny artykułCo czwarty trader rozważa social trading
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here