Naga MarketsDługoterminowy wskaźnik wyników dolara, który sięga końca późnych lat 60., wskazuje na najlepszą dekadę w historii, ze wzrostem o 25% od końca 2009 r. Nie tylko Donald Trump martwi się, że ogromny wzrost wartości dolara spowoduje poważne szkody ekonomiczne. Niektórzy eksperci ostrzegają, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie to może wywołać recesję w Stanach Zjednoczonych i na świecie.


Dolar zyskuje 32% w ciągu ostatnich ośmiu lat

To, co jest dobre dla byków dolarowych, jest złe dla wielu innych uczestników rynku. Silny dolar oznacza spadek zysków międzynarodowych korporacji amerykańskich, które pomagają zasilać największą gospodarkę świata, a także zwiększa koszty dla zagranicznych korporacji, które mają biliony długów denominowanych w dolarach. Wszystko to jest dziś szczególnie problematyczne w obliczu rosnących oznak, że globalna gospodarka chwieje się na krawędzi recesji.

dxy
Indeks dolara na interwale miesięcznym

Bieżąca siła dolara może popchnąć globalną gospodarkę do trudniejszej sytuacji i zwiększyć ryzyko recesji. Wszelkie dalsze umacnianie może nieść poważne konsekwencje – powiedział Hans Redeker, szef globalnej strategii walutowej Morgana Stanleya z Londynu.

Jednak ​​nie wszyscy postrzegają silnego dolara jako przyczynę recesji: ekonomistka Bank of America, Aditya Bhave twierdzi, że gospodarka USA nie jest nadmiernie uzależniona od eksportu.

Z kolei Jack McIntyre z Morgan Stanley postrzega dolara jako potencjalny katalizator dla następnej amerykańskiej i globalnej recesji. McIntyre przewiduje, że dolar może skończyć ofiarą własnego sukcesu i szykuje się do spadku waluty o 25% w ciągu najbliższych pięciu lat. Dodatkowo strategowie Morgan Stanley polecają zakup jena i franka szwajcarskiego.

Według Redekera dolar może działać jako potencjalnie negatywna siła w bilansach korporacji poza USA. Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych, nominowane w dolarach zobowiązania wobec niebankowych kredytobiorców spoza USA osiągnęły w marcu 11,8 bln USD. Strateg twierdzi, że wartość dolara jest przewartościowana o 10%, a wydłużony cykl łagodzenia Rezerwy Federalnej, nawet gdy inne duże banki centralne robią to samo, może w przyszłości znacząco osłabić dolara.

Aprecjacja dolara w ciągu ostatnich kilku miesięcy wywołuje presję monetarną na całym świecie – powiedział Redeker.

McIntyre, którego firma zarządza 75 miliardami dolarów twierdzi, że znaczna aprecjacja dolara pogarsza wyniki finansowe firm S&P 500, co ostatecznie doprowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy i wzrostu bezrobocia. Spowoduje to także recesję w USA, która wpłynie na globalny wzrost.

Na podstawie długości trzech ostatnich cykli zwyżkowych uważa się, że wieloletnia aprecjacja dolara prawdopodobnie zbliża się ku końcowi. McIntyre widzi, że niedługo rozpocznie się niedźwiedzi cykl trwający od pięciu do siedmiu lat.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here