Naga MarketsMorgan-Stanley-logo

W minionych tygodniach euro nieco ruszyło w górę, a japoński jen wystrzelił dynamicznie, zbliżając parę USD/JPY do naszej prognozy na koniec roku na poziomie 105. Negatywna reakcja rynków kapitałowych w Europie i Japonii na umocnienie ich walut sugeruje, że obydwa regiony potrzebują silnego stymulanta w postaci odpowiedniej polityki, lecz jest on obecnie trudniejszy do dostarczenia niż kiedykolwiek. 

Polityka fiskalna spotyka się z trudnościami związanymi z wysokim poziomem zadłużenia oraz nietypowymi środkami polityki monetarnej typu skup aktywów, a ujemne stopy procentowe nie mogą być bardziej obniżane. Zarówno w strefie euro, jak i Japonii, umocnienie walut jest związane z istniejących narzędzi banków centralnych możliwych do wykorzystania w celu powstrzymania kursów walutowych przed wzmocnieniem.

Załóż rachunek rzeczywisty i inwestuj na parach z jenem dzięki TMS Brokers

Siła jena prowadzi do jego dalszego umacniania. Rentowność obligacji amerykańskich spada, podobnie jest z kursem USD/JPY. Napędzająca się karuzela silniejszego jena niweluje większość starań Banku Japonii. Patrząc na badanie wykonane przez instytut Tankan, większość przedsiębiorstw japońskich wciąż uznaje przeciętny poziom USD/JPY w 2016 roku na poziomie 117,46. Wraz ze spadkiem kursu, japońskie firmy będą musiał zastosować hedging w celu zatrzymania zysków. Im dłużej jen pozostaje na wysokim poziomie, tym większe ryzyko zmniejszenia płac wśród pracowników, co doprowadzi do dalszego wzmacniania waluty. Cykl się powtarza, trudno zatrzymać tę karuzelę.

USDJPYDailyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here