Naga MarketsStratedzy z Morgan Stanley zmniejszyli swoje oczekiwania dotyczące krótkoterminowego osłabienia dolara amerykańskiego (USD). Zmiana prognozy nastąpiła w związku ze zmianą reżimu stóp procentowych w USA, częściowo napędzaną perspektywami znaczącej ekspansji fiskalnej. Indeks dolara (DXY) silnie wzrasta w ostatnich sesjach oddalając się od poziomu 90,0.

  • Indeks dolara osiągnął swój najlepszy trzydniowy wzrost od września w poniedziałek
  • Wells Fargo również prognozuje krótkoterminowe odwrócenie na dolarze
  • Morgan Stanley zaleca sprzedaż GBP/NOK oraz CHF/CAD

Silny wzrost dolara. Normalizacja polityki FED już w czerwcu?

Nie jest już atrakcyjne zajęcie pozycji na słabszego dolara z tego miejsca, biorąc pod uwagę niepewność co do perspektyw polityki fiskalnej, polityki pieniężnej i wzrostu inflacji – napisał Matthew Hornbach, szef globalnej strategii makroekonomicznej w Morgan Stanley.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks dolara osiągnął swój najlepszy trzydniowy wzrost od września w poniedziałek, gdy inwestorzy zredukowali krótkie pozycje, podczas gdy rentowności 10-letnich papierów skarbowych wzrosły do ​​poziomów, których nie obserwowano od marca. Dolar spadł aż o 14 procent w porównaniu z zeszłorocznym szczytem w pierwszym kwartale 2020 r., gdy trwający lockdown siał spustoszenie w znacznej części gospodarki USA.

Morgan Stanley zamknął swoje krótkie pozycje na dolarze w stosunku do euro i dolara kanadyjskiego. Zamiast tego firma zaleca sprzedaż funta brytyjskiego w stosunku do korony norweskiej. Sugeruje również przejście w kierunku krótkich pozycji względem kursu franka szwajcarskiego do dolara kanadyjskiego.

Stajemy się neutralni w stosunku do dolara w obliczu rosnących szans na bodźce fiskalne w USA i zatłoczonego sentymentu. Jednocześnie szukamy sygnałów pro-wzrostowych – napisali eksperci z Morgan Stanley w notatce z 9 stycznia.

Za zrewidowaną prognozą względem dolara stoją dwa kluczowe czynniki:

  • Zwycięstwo Demokratów w Georgii w zeszłym tygodniu sugeruje, że nawet 1 bilion dolarów dodatkowej pomocy może nadejść już w tym kwartale;
  • Możliwość dyskusji Rezerwy Federalnej na temat normalizacji polityki, która mogłaby rozpocząć się już w czerwcu.

– Te dwie siły są w stanie rozwiać powszechne negatywne nastawienie do USD. Skupiając się na nowej polityce fiskalnej w USA, uważamy, że zarówno realne stopy zwrotu, jak i dolar amerykański znajdują się w procesie uklepywania dna – podkreślono w raporcie.

Oprócz Morgan Stanley, stratedzy Wells Fargo Securities napisali w poniedziałek, że „osłabienie dolara zaczyna wyglądać na przesadzone. Uważają, że krótkoterminowe odwrócenie sytuacji jest nieuchronne”.

Kurs dolara (USD) odbija o dołków z 2018 roku

Notowania indeksu amerykańskiej waluty (DXY) silnie wzrastają po naruszeniu okrągłego poziomu 90,0 i dotarciu w okolice minimów z 2018 roku. Tym samym dolar ma otwartą drogę do dalszej aprecjacji. Jednak aby mówić o powrocie do trendu wzrostowego kurs będzie musiał najpierw pokonać dołek z września w okolicach 91,77. Z kolei dopiero trwałe przebicie lokalnego szczytu 94,65 wyhamowałoby presję sprzedających otwierając drogę do psychologicznego poziomu 100,00.

Plus500
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here