Naga MarketsAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC) poinformowała, że jeden z oddziałów Morgan Stanley odpowiedzialny za zarządzanie aktywami, zgodził się zapłacić karę w wysokości $8 milionów przyznając jednocześnie do niedociągnięć w zakresie inwestycji w odwrotne fundusze ETF, które rekomendował własnym klientom.


Niewystarczające informacje o podejmowanym ryzyku

Grzywna w wysokości ośmiu milionów dolarów została nałożona gdyż SEC jest przekonana, że Morgan Stanley nie wdrożył odpowiednich praktyk i procedur zapewniających poinformowanie klientów o ryzyku związanym z zakupem odwrotnych funduszy ETF.

Czy wiesz że…
Odwrotny ETF (z ang. Inverse ETF) jest funduszem inwestycyjnym zarządzanym w sposób odwzorowujący symetryczne odbicie indeksu bazowego. Fundusze tego typu stanowią przeciwwagę dla standardowych ETFów. W uproszczeniu, jeżeli bazowy indeks rośnie o przykładowe X%, to fundusz odwrotny inwestuje w indeks, który spada również o X% w tym samym czasie. Celem takiego działania jest zabezpieczanie interesów inwestorskich w okresie niekorzystnej koniunktury.

Zgodnie z ustaleniami amerykańskiej komisji nadzoru, Morgan Stanley nie uzyskał od kilkuset klientów podpisanych deklaracji dotyczących ryzyka – w dokumentacji tej znajdowała się między innymi informacja, że pojedyncze odwrotne ETF zazwyczaj okazują się nieodpowiednie dla inwestorów planujących trzymać je w portfelu dłużej niż jedna sesja (chyba, że wykorzystywane są w strategii hedgingowej).

MS bez większych skrupułów oferował wspomniane instrumenty w ramach rachunków emerytalnych i innych, papiery stanowiły cześć portfolio w dłuższym terminie, co w wielu przypadkach kończyło się stratą.

Antonia Chion będąca dyrektorem pomocniczym wydziału śledczego SEC twierdzi, że: „Morgan Stanley rekomendował swoim klientom zakup papierów wartościowych obłożonych unikalnym rodzajem ryzyka, jednocześnie nie stosując się do zasad i procedur zapewniających, że wspomniane instrumenty są odpowiednie dla inwestorów”.

Na podstawie oficjalnej noty prasowej SEC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here