Naga MarketsMorgan Stanley nie będzie doradzał przy nowej transakcji Saudi AramcoWedług dwóch źródeł, do których dotarł Reuters, Morgan Stanley nie otrzymał roli doradczej w sprawie potencjalnej sprzedaży udziałów w spółce Saudi Aramco, która to transakcja warta jest ponad 10 miliardów dolarów.

  • Doradcami Saudi Aramco podczas transakcji zostały JP Morgan i MUFG.
  • Koncern ADNOC zebrał w ubiegłym roku 4 miliardy dolarów.
  • Inwestorzy podchodzą z duża rezerwą do Arabii Saudyjskiej, z powodu niekorzystnych czynników makroekonomicznych.

Saudi Aramco postawił na inny amerykański bank inwestycyjny

Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny upoważnił JP Morgan i japoński MUFG do doradzania mu w sprawie transakcji, która jest jeszcze w początkowej fazie, ale będzie dostarczać firmie środki finansowe w czasie niskich cen ropy naftowej spowodowanych przez spadek popytu i ogólnoświatową kwarantannę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Kurs ropy naftowej na drodze do imponującego miesięcznego wzrostu

Mimo że Morgan Stanley był jednym z głównych doradców Aramco podczas pierwszej oferty publicznej w ubiegłym roku, trzy lokalne banki – KBC, Samba i HSBC Saudi Arabia- kontrolowały większość procesu.

Sprzedaż rurociągów przez Aramco byłaby podobna do drogi, jaką obrał koncern naftowy ADNOC z Abu Zabi w zeszłym roku, kiedy zebrał 4 miliardów dolarów, sprzedając 40% udziałów w swoim dziale rurociągów amerykańskim firmom inwestycyjnym KKR i BlackRock.

Just2TradeUzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade.
Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Cena akcji Morgan Stanley wzrosła w ciągu 10 dni o 17,43% 

Podczas gdy ADNOC jest w trakcie powtarzania swojej transakcji, sprzedając swoje aktywa związane z gazociągami, dla Saudi Aramco proces ten okazuje się trudniejszy i przebiega wolniej.

Arabia Saudyjska jest postrzegana przez międzynarodowych inwestorów jako ryzykowne miejsce do prowadzenia inwestycji. Potencjalne inwestycje są odstraszane przez m.in.: atak na saudyjskie zakłady naftowe w zeszłym roku, zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggiego w konsulacie saudyjskim w Stambule w 2018 roku oraz wojnę domową w Jemenie.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Morgan Stanley w ciągu ostatnich 10 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here