Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejFunt może spaść nawet do parytetu w stosunku do dolara jeśli doszłoby do bezwarunkowego Brexitu bez zawarcia umowy, twierdzą eksperci z dużego banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Taki scenariusz oznaczałby deprecjację brytyjskiej waluty prawie o 20 procent.


Kurs funta z celem na 1,05 USD przez hard Brexit?

Spadek funta do historycznych minimów na poziomie 1,00-1,10 USD byłby najgorszym scenariuszem rynkowym opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie bez porozumienia – ryzyko, które według banku stale rośnie. Funt osiągnął najniższy w tym tygodniu najniższy poziom od dwóch lat 1,24 USD po tym, jak Boris Johnson i Jeremy Hunt, rywale walczący o fotel premiera Wielkiej Brytanii, zaostrzyli retorykę dotyczącą Brexitu.

Eksperci z Morgan Stanley uważają, że funt zmierza w kierunku historycznych minimów. Jedyny raz w historii, gdy funt spadł poniżej 1,10 dolara, było w roku 1985, kiedy to kurs na krótko dotknął poziomu 1,05, co wywołało zdecydowaną reakcję Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęły silną dewaluację swojej waluty. Ankieta Bloomberga dotycząca przewidywań analityków przeprowadzona w marcu wskazała spadek do poziomu 1,20 w przypadku hard Brexitu.

Funt znalazł się pod silną presją sprzedażową, ponieważ premier May wycofała się ze swojej pozycji lidera partii, pozostawiając rynki w zwiększonym niepokoju, że Wielka Brytania może zmierzać w kierunku hard Brexitu. Jeśli ten scenariusz się zmaterializuje, kurs pary walutowej GBP/USD może spaść do zakresu od 1,00 do 1,10 USD – powiedział globalny szef strategii walutowej w Morgan Stanley, Hans Redeker.

Kurs funta do dolara spadnie do najniższego poziomu od 1985 roku
Kurs funta do dolara spadnie do najniższego poziomu od 1985 roku?

19% spadek do parytetu w stosunku do dolara dorównałby 25% spadkowi waluty w pamiętną czarną środę, kiedy to Wielka Brytania została zmuszona do wycofania się z europejskiego mechanizmu kursowego. Bank Anglii również oznajmił w listopadzie, że funt może spaść poniżej parytetu do dolara w scenariuszu braku umowy, lecz w tamtym czasie analiza została uznana za zbyt negatywną.

Według europejskich urzędników, spotkanie negocjatorów ws. Brexitu w zeszłym tygodniu było jednym z najtrudniejszych w ostatnich trzech latach. Przedstawiciele przygotowują się do rozmów, które najprawdopodobniej staną się bardziej wrogie pod rządami kolejnego brytyjskiego rządu.

steve barclayZ kolei sekretarz Brexitu z Wielkiej Brytanii, Steve Barclay, powiedział dziś, że ryzyko braku transakcji jest „niedoszacowane”. Zauważył również, że wraz ze wzrostem ryzyka hard Brexitu obie strony negocjacji będą chciały coraz mocniej osiągnąć kompromis bojąc się poważnych konsekwencji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here